20 Ekim 2012 Cumartesi

Aşk Mektupları'ndan Ninelerin Çöpçatanlığına...

bazı şeyler bize özgü gibi gelir ya bize.Hani başkası yapmaz,başkası,düşünmez,başkası hayal etmez diye...Hele hele başka bir ülkede yaşıyorsa onların hayatında bazı şeyler yokmuştur da,sadece bazı durumlar bize özgüdür diye düşünürüz.Mesela Türkiye'de anne babaların korumacılığı varmış da ,onların yokmuş gibi...
Mesela bizde otobüslerde akbil olup da onlarda olmadığını düşünmek gibi....Babaların anneye "sen yüz veriyorsun bu çcouklara "deyişini bir tek bize özgü sanıp oysa bunu başka ülkelerin insanlarında da gördüğünü bilmek gibi...Zamanında böyle bir yarışma programı vardı da ben ekran başında habire "aaa onlarda bizim gibiymiş" deyip duruyordum.
Hayır ,herhalde onları NASA üssünü Mars'ta kurmuş ,imambayıldısını kapsüllerde yiyor gibi düşünüyordum.Ben çok uzay yolu filan izlemedim . Jetgiller aklımda fazla dumura uğratmış beni:)Akşam da annemle beraber Aşk Mektupları diye bir film izledik.Film İngiltere,Amerika, ve İtalya kültürünün insanlarını yansıtmak bir yana Romeo ve Julieti bir kez daha dikte etmiş.

Zaten merhum Shaeskpare Romeo ve Juliet'i yazmamış olsaydı sanırım tarih boyunca eksikliğini hissederdik.Her filmde,her dizide,her kültürde Romeo ve Juliet ! Romeo aşağı  , Juliet yukarı; ne lan bu tahtarevalli gibi! Bir balkon sahnesi ;zaten Juliet'in balkonu (!)çok meşhur ; ikincisi zehiri içtiği an...neyse lafı uzattım yine!
bu tür filmleri izlerken nedense çok gülüyorum.Bazı toplumsal gerçekler de gözüme gözüme sokuluyor gibi oluyor.
filmi anlatmayacağım .Ama filmi izlerken duyduğum kompleksi yazabilirim.
Hangi kültürden olursak olalım hanımefendi,bıcır bıcır,akıllı,sevimli,işini bilen ,girişken kızları büyüklerimiz pek seviyor.Hatta öyle bir arkadaşınız olsa büyükler hemen süzmeye başlıyorlar.
Sakıpağa'nın yoğurdu bile bu kadar süzme aşamasından geçmiyordur hani,süzme yoğurt yaparken !
sonra benim babaannem gibi :
-bizim ailede bak evlenecek 3 delikanlı var.Senin annaştığın var mı?diye pattadanak sorar mesela ,eve ilk gelen kıza.Bismillah babaanne bismillah!Dakika bir gol bir! Karşılama 0 !

Anneanne her defasında söyler :
-evlenirseniz bak düğünde oynayacağım.Ben ölmeden...
-Hadi bulun artık birini...


Sanki burda adam basıyorum.Esmer ,bal gözlü,burnu hokka gibi ...kaç tane ...bundan 2 tane olsun...Kitaptan anlasın,içi boş olmasın ,şöyle olsun böyle olsun...sarışın,yeşil gözlü,koca ağızlı...cık! koca ağızlı sevmem ben..Ama beni operaya götürürse neden olmasın..Benimle edebiyat ,siyaset sohbeti etsin,ince ruhlu olsun...bi depo depo hadi..  Kısa boylu mu...No no no ,o hiç olmaz ! oyalanma !
Sanki seri üretim! Sanki ajans çalıştırıyorum.Elimde gani gani var da ben beğenmiyorumdur filan ! Ayyy ne ayıp !
Dökme demir yapsan yine hatası oluyor ama bu öyle bir şey değil ki bu  ! Evlilik bu ,evlenmek için evlenilir mi !Evcilik mi oynuyoruz yahu :))

evlenin de kollarımız havaya kalksın, diyenleri saymıyorum bile !Ben biliyorum münasip bir laf ama terbiyem kamuoyunda söylemeye müsait değil !

İşte bizim anneanne babaanne takımı böyle.Ama bak alemin ,yabanci nineleri ne yapıyor ,şımarık,küstah veletlerini yola getiriyor ve o hanım hanımcık kızları torunuyla,evladıyla başgöz ediyor.Ama ne oyunlar !Başbaşa bırakmalar,ayağımı uzatacağım sen öne geç kızım  demeler....filan!Bak biz bu konuda sınıfta kalıyoruz.Varsa yoksa laf !:-)))
Hahahahayyy;daha söyleyecek olsam bu yazı bitmez !
Bazı durumlar bize özgü gibi geliyor ya.Aslında öyle değil.Çoğu toplumda bu var.Tek fark ordaki ninelerin çöpçatanlık konusunda zekalarının daha işlek çalıştığı..Her toruna böyle bir nine gerek:-))
Ben mi ,ben memnunum halimden.Yani gerçekten kafa ve gönül birliğini kurabileceğim insanı bulana dek,acelem yok !Dahası şu,evliliğe şu an hazır değilim ama biri bir gün çıkıp da beni bu fikrimden vazgeçirtirse neden olmasın değil mi !
Evliliğe kendini daha çok yakın hisseden arkadaşların bu konudaki arzuları dikkate alınıp,buna göre fizibilite çalışması yapıp hatta modern insani desteklerin verilmesi lazım :))

Ayrıca ben anneannemden memnunum.Babaannem mi!O nevi şahsına münhasır her eve uzaktan bile yetengillerden:-))

Aşk Mektubu filmi romantik dram gibi olsa da beni güldürdü aklıma gelen gerçeklerle..Gülmek !Güleceğim diye başlamamıştım oysa :)

Hihihi ; tipik ben :))


Yorum Gönder