Ana içeriğe atla

Matruşka Rüyalar

Fatoş bize gelmişti bir zaman.Onun için ikram yapmadaım diye eksiklik duymuştum.Üç yumurtayı kızın kafasında çırpmıştım.1,5 su bardağı da şeker koymuştum.1 bardak da süt ekleyince Fatoş'un yüzü sabrediyor gibi görünüyordu."Ne yapalım ,arkadaş! Benim için kek yapıyor.Bağırayım mı yani! "
Kaderde bu da varmış gibi bakıyordu.

Bir zaman da abim gelmişti evimize.Annemi görünce dişsiz,yaşı seksenleri geçmiş,tatlı,sevimli,deli dolu bir yaşlı teyzeye dönüşmüştü.Saçları bembeyazdı.Mutfakta oturuyordu.Annem gidince tekrar kendisine dönmüştü:
-Neden,annemden saklanıyorsun dedim
-Çok üzüyor beni,dedi.

Bir zaman küçük yaştayken babamlar beni benden yaşça büyük biriyle evlendirmeye kalkıyorlardı.Kaçmıştım.Kaçtığım kişi,beni evlendirecekleri bir amcaydı.Amca beni öyle babacan sevip okşamıştı ki,niye zırlıyorsun kız,diye kızmıştım kendime.

Geçen blog yazımda balina videosu paylaşmıştım.Blog yazısını okurken bilgisayarımdan su taşmaya başlıyordu.Korkmuştum.Balina hareket edince su taşar gibi oluyordu.Blogger yayınına geri döndüm.Videoyu silmeye çalışırken sular artık bendinden taşmak üzereydi.

Bir dönem de sürekli olarak rüyamda beyaz tenli,koyu kestane saçlarını geriye taramış,uzun boylu,yakışıklı bir bey görüyordum.Ben hep yolumu kaybediyrodum.O bana yardım ediyordu.

Bir ara da otomobille İstanbul sokaklarını arşınlıyordum.Kayboluyordum.Ailemi kaybediyordum.Sonra buluşuyorduk.Sonra eski han kapılarını andıran koyu yeşil bir çok kapı görüyordum.Bir kapıyı açmalıydım.Birini bulmalıydım.Zamanım çok azdı.Ama o yeşil kapıların arkasındaydı.Bulamadım.

Şanlıurfa'ya gitmiştik abimle.Yine ikimiz kalıyorduk.Evde masanın üzerinde envai çeşit yiyecek görmüştük.Abimle gezintiye gittik.Beraber yine çok keyifli saatler geçirdik.Yine kaybettik birbirimizi.

Yüzünde gülücüklerle uyanıyorsun.Yeni umutlarla uyanıyor .
Bazen güzel mi kötü mi olduğuna karar veremediğin anlar oluyor.
Bazen korkuyorsun,yine mi göreceğim diye....
Bazen eski bir defteri tekrar açıyorsun,duygularını taşımıyorum dediğin insanları tekrar görüyorsun...
Sık gördüğün bir şeyse  ' acaba bu bir işaret mi ' diyorsun.

Uyanıyorum.Yine sabah olmuş.Rüyaymış.Keşke hiç bitmese dediğin rüyalar oluyor bazen...Matruşka bebekler doğuyor yeniden...Helezonik...
Yorumlar

Ebru i.S. dedi ki…
ilginçmiş.
bilinçaltı zaten enterasan bir yer.İşin içine bir de uyku girince labirent gibi, kaybolmak içten değil.
hayır olsun demek en doğrusu:)
Şükriye Karahan dedi ki…
başlangıç filmini izledin mi hiç,bu konuyu içeriyor.Güzel bir filmdi,rüya deyine direkt aklıma geliyor:-))
Ebru i.S. dedi ki…
izledim evet ama tekrar izlemek gerek:)
öyle gerçeküstü ki..
benim rüyalarım meşhurdur çevremde.sinematografi kıvamında,uzun soluklu,bol aksiyon:)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Güzel İnsanlar Biriktirmişim,

Bugün bir huysuzluk vardı üzerimde.Gece de uyuyamamışım.Sabah gözümü bankanın mesajıyla açtım.Sağolsunlar,bugün şerefine,alışveriş edeceğim noktalardan ne alırsam üç katı fazla puan vereceklermiş.Ben ise ihtiyacım olmadıkça alışveriş etmeyi seven bir tip olmadığımdan bu mesaj bana yaramadı.Sağolsunlar yine de sağır sultandan önce doğum günümü kutlama lütfunda bulundular.


Annem bugün  benim için  hazırlık yaparken  neli pasta  istediğimi sordu.Ben de beş karış suratla yapmamasını söyledim.Dedim ya ,doğum günüm benim için tam bir mutluluk kaynağı değil.Hatırlanmak,kutlanmak güzel şeyler.Sadece yanağıma iki öpücük ve seni seviyorum demeleri yeterli...Yoksa insanların benim için yorulmalarını istemiyorum.Hele hele oruçluyken...Ama annem bu...Koca kazık olmama rağmen tüm gününü mutfakta geçirme pahasına da olsa birbirinden leziz 4 çeşit yemeği yetiştirdi,üzerine bu moloz yığını düşmüş gibi duran bezmin bir kıza doğum günü pastası yaptı.Masayı da kurdu bir güzel...Gık bile demedi..Öyle keyi…

Küçücük Ufacık Evlerin Dekorasyon Modellleri

Bugünlerde dar ev dekorasyonlarına takıldım kaldım resmen.
1+1 ev düzen durumları anlayacağınız,
bugün bir ilk daha yapayım dedim.
çoğu kişi zaten biliyor az çok geniş evlerde ne kullanılıp kullanılmayacağını.Ama önemli olan dar ev dizaynı yapabilmek.Ben biraz araştırdım.Belki sizin de işinize yarayan bir kaç fikir olabilir diye paylaşıyorum.


Koridordaki ölü alanları değerlendirmek için uygun bir yol
Şayet sizin de böyle dar holünüz varsa bence uygulanması makul bir seçenek


Mutfağınız bu şekilde dar ise iki tarafı da tezgahlı yapmak yerine bir tarafı aynalı veya camlı büfe olarak tasarlamak mantıklı görünüyor.hem evi aydınlık hem de büyük gösteriyormuş öylesi.
yatak odası küçük.gardrop küçük sorununa küçük bir dolap çözümü.yatağın tepesindeki o dolap hoşuma gitmedi gerçi.bir dolabın kapağı aynalı biri ünlü bir ressamın tablosu olsa ne güzel olurdu ! Klimt desem ;-)
İşte bu da başka bir mutfak dekoru çeşiti.Üst dolabı benim zevkimi yansıtıyor.Kullanışlı.
Bu da başka bir mutfak dolabı re…

Aşk Yemini Filmini konuşuyoruz,hadi ne içiyorsanız onunla gelin :-))

Yapım:2011 - ABD

Tür:Dram,  Romantik,  

Süre: 104 dakika

Yönetmen:Michael Sucsy, 

Oyuncular:Rachel McAdams,
Channing Tatum,
Scott Speedman,
Sam Neill,
Jessica Lange

Müzisyen :  Rachel Portman,
Michael Brook, 

Görüntü Y.: Rogier Stoffers, 

Senaryo:Abby Kohn,
Stuart Sender,
Michael Sucsy,
Marc Silverstein,
Jason Katims, 
Yapımcı: Roger Birnbaum,
Jonathan Glickman,
Austin Hearst,
Paul Taublieb,
Susan Cooper,
Gary Barber, " Aşk Yemini " adlı filmi izledim bu akşam.Başrollerinde Rachel McAdams ve Chaning Tatum'un oynadığı bu film kimilerine göre tipik türk sinemasını çağrıştırsa da olayın kurgusu ajiteden uzakta bir gerçekliğin gözü oluyor.Oyunculuklar başarılıydı.Hikayenin kurgusunu da başarılı buldum.Olayın sonunu tahmin edemiyorsunuz.Eden varsa tebrik ederim : ama şunu itiraf etmenizi de beklerim;düşünün şimdi :
Kızın yaşadıkları,Leo'nun çırpınışları....Ne bileyim ya beni çok etkiledi.Ne kadar zor bir durum olsa gerek,çok seviyorsun,eşin/sevgilin seni unutuyor,ailesiyle…