Ana içeriğe atla

Bu Son Günlerde Ben...

Sezon açıldı bayanlar baylar ! Hem de ne açılma ! Bir yandan tanıtım bir yandan okul görüşmeleri bir yandan tiyatro oyunumuza başlamışken arada birde halledilmesi gereken ufak tefek programlar halledilmeye çalışılıyor.Tabi bunları yaparken hayat durmuyor,devam ediyor.Sizler yeni yazılar paylaşıyorsunuz,yeni mimler cevaplayıp ,bizi de mimliyorsunuz.Bu hengame içinde unutulmamak iyi bir şey tabi;ona lafımız yok.Ama bazen yetişmekte zorluk çekiyorum.

Bu sebeple bundan sonraki günlerde ajandama blog günlüğü de tutmanın vaktinin gelmiş olduğuna inanıyorum.Bloglar Mahallesine ,post mu gönderilecek;yaz şükriye !Biricit seni mi mimlemiş ,unutma,onu da yaz Şükriye ? Blogger arkadaşlar ne yazmış ,bugünlerde ne olmuş,oku Şükriye ! Bu hafta nelere değineyim mesela ,düşün Şükriye ! Bunalrı teeek tek not al Şükriye ! Sakla samanı gelir tatil zamanı diyerekten sözü şimdiye dek açıp açıp okuduğum kitaplara getirmek istiyorum.Başucu kitapları diyor bazıları bunlara.ben bilmem öyle başucu ayakucu kitabı ama dönüp dönüp bu kitapları okuduğum olur.

Bunlar bir zaman benim blog sayfamın sol tarafında ikamet ediyorlardı.artık blog yayınlarına yerleştiler.Statü değişikliği yaptık anlayacağınız :-))

Cemal Süreya-Bütün Şiirleri

Cemal Süreya'nın Üvercinka,Vakit Var Daha,8.10 Vapuru ve keşke bunun için sevseydim seni,dizeleriyle biten şiirleri yüreğimde bir iz bırakılasıdır.Var şiiri de benim için özeldir mesela...Bir sevgilimin bana okuduğundan mı...Nerdeee ,bize denk gelecek öyle ince ruh ! 

Geoges Politzer-Felsefenin Başlangıç İlkeleri

Georges Politzer'in öğrencisinin derste tuttuğu notlar .Zamanında yasaklanmış olan bu kitap felsefenin temel ilkelerini vermesi bir yana hayat üzerine bazı görüler de taşır.Hatta felsefenin terapide de etkin bir rol oynayacağının işareti konmuş burada.Felsefeye ilgi duyanlar için ilk adım olarak okuyabileceğiniz kitaplar arasındadır.

Halil Cibran-Ermiş

Çocuklar,evlilik,Toprak ve Bereket,Ölüm gibi daha bir çok konuyu şiir halinde yazan felsefe şairi.Lübnan asıllı Amerikalı şair filozof.Ölümüne kadar şiirlerini de ingilizce yazmıştır.

İvan Gançarov-Oblomov

Rus edebiyatının en önemli kült romanlarından biri.Edebiyatla yakından uzaktan ilginiz varsa ,hele hele Tutunamayanlar romanını okuduysanız Oblomov kavramıyla karşılaşırsınız.Oblomov bir karakterden ziyade bir simgedir bence.Döneminde çok yankı uyandırıran bu romanda kendimizden bir çok şey buluruz.
Lou Marinoff-Felsefe Terapisi

Politzer ve Marinoff.Adı üstünde felsefe terapisi.Her fırsatta dile getiririm.Kişisel gelişim kitaplarını sevmiyor ,psikoloji kitaplarına karşı da objektif bir bakış açınız varsa ve felsefeyle ilişkisi olduğunu çözümlemek istiyorsanız okumatyı deneyin derim.Okunması zevkli,akıcı,sıradışı bir kitap...  

Michael Ende-Momo

Günümüz dünya anlayışına büyüklere masal olarak yazılmış her yaştan okuyucu kitlesine sahip olabilecek bir kitap.Masalsı ,fantastik bir kitap.Küçük Prens kitabını sevenler bu kitabı da beğenerek okuyacaklardır.ben ki zaten Kabalcı Yayınevi'nin kitaplarını da özgün,güzel,akıcı,öğretici,felsefi edebiyat niteliğinde buluyorum.


Michel Zevaco-Pardayanlar

Bu kitabı okuyacaksanız Tüm Zamanlar Yayıncılıktan okuyun.Tutup da Erko Yayıncılık'ın cep romanı gibi çıkardığı seriden okumaya kalkışmayın.Hem seriyi şaşırırsınız hem aynı etkiyi alamazsınız.Bir tarih kitabı ,Ortaçağ tarihi ,Mediciler bundan daha iyi ,keyifli anlatılmazdı !Kalın bir roman ama ,abartmıyorum 1,5 günde bitmezse ben Şükriye değilim ;o kadar ! Oblomov gibi,karakterden çok simgeye dönüşmüş şahsiyet Pardayanlar :)

Oğuz Atay-Tutunamayanlar

Okunması zor,anlaşılması zor bir kitap.bu kitabı 2 günde bitirdim diyen bir insana şimdiye rastlamadım.Duyarsam da temkinli bakarım.Nasıl okudu ,diye. Bu kitabı okuyanlar bana dönsünler lütfen:)

Rafik Schami-Dürüst Yalancı

Bu yazarın neredeyse tanıtım menajeri gibi bir şey oldum.Okuyun ,okuyun ,okuyun ! Beğenmezseniz ,ben Şükriye değilim ! doğu edebiyatı okumuyorsanız bile okumaya başlayacak ve seveceksiniz bile...

Tagore-Aşka Çağrı

Güzelim aşk şiirlerinin Kalküta'lı şairi...Seviyorum seni...Bağışla beni sevgilim...

Şanselize Bulvarı'na Dökülen Manşetler :

Bu arada Tüyap Kitap Fuarı  başlayacakmış ,17-25 Kasım tarihleri arasında açık olacakmış.İstanbul'da oturanlar,İstanbul'a yakın oturanlar,olmadı uzakta oturuyorum ama bunun için ayarlarım diyenler için haber vereyim dedim.

Bu ay Notos Öykü aldım yine.Bir zamanım olduğunda küçük kupleler halinde paylaşmak istediğim şeyler var...

Bu arada Erol Günaydın'ı da kaybetmişiz...Güzel izler bıraktı Üstad...Toprağı bol olsun...

Bir defter daha kapattık.Olursa ne alâ ,olmazsa pekala dedik.Biz yapacağımızı yaptık.Eski bir gönül hikayesi başlamadan The End :)

Okullarda tiyatromuz 3 gündür devam ediyor.Bayrama kadar tam hız devam ediyor...

Bugünlerde deli damarım atıyordu ki.... Neyseki saç kesimim bu damarı pıhtılaştırmadı.Şimdilik sakinim...Şimdilik herşey yolundaymış gibi davranmaya çabaloyorum:)

Son Söz : 

Hafta sonuna değin kendinize iyi davranın...Hafta sonu ziyaretlerimde hepinizle tek tek kucaklaşmak dileğiyle... sevgiyle kalın.....

Yorumlar

Profösör dedi ki…
Okullarda yapılan tiyatronun keyfini hala sürüyorum. İlk okulda iken etqkmek parası piyesi oynanmışıt bulunduğumuz şehirde. Çok mutlu olmuştum doğrusu.
Shirin Serkan dedi ki…
yazı fontunuz iyi oldu. :)
rahat rahat okuyoruz artık yazılarını.. yorumlar çok küçücük kalmış ama..:)
okunması gereken çok güzel kitaplar. teşekkürler tanıtım için..bir çoğu okumak isteyipte henüz okumadığım kitaplar..
oğuz atay ı çok sevdiğim halde bir türlü okuyamadım..tutunamayanlara başlamıştım bir zaman sarmamıştı, bırakmıştım.
pardayanlar.. ahmet altan çok alıntı yapar burdan.
halil cibran da çok okumak istediğim şairlerden..
Shirin Serkan dedi ki…
tiyatro çalışmalarındada başarılar...
Şükriye Karahan dedi ki…
Profesör,
İnşallah bu sevinci şimdi biz yayabiliyoruruzdur çocuklara..ne güzeldir değil mi...Hatırlttığım için mutlu hissettim kendimi:-)

Shirin serkan,
yavaş yavaş çözmeye çalışıyorum her sorunu.Ama yazı fontunu nasıl büyütebileceğimi bilmiyorum şuan:(
eminim ki ,sen de benim okumak istediklerimi önceden okuyup yutmuşsundur bile:-))
Demiryolu çocuklarının hikayesi vardır Oğuz Atay'ın .O öyküsü Dostoyevski'nin hayatına benzer bir yönü vardır :)
evet ahmet altan'ın bir ayrımı vardır pardayanlar hakkında.Pardayanlar romanını okuyanlar ve okumayanlar şeklinde:)
Halil Cibran'ı okumak kolay ve keyiflidir,umarım beğeneceksin:-))
Shirin Serkan dedi ki…
yorum fontu sizde niçin böyle küçük çıkıyor ki acaba? yorum fontu için herhangi bir ayarlama yapmadan otomatik olarak yazı ile aynı oluyor sanki..
ben biraz karıştırdım belki bulabilirmiyim diye pek bişey bulamadım.:)
bloggerda ;
önizlme
kayıtlar
..
..
şablon
ayarlar

"şablon" dan özelleştir
"ayarlar" dan yorumları
biraz kaıştırısanız belki bişeyler çıkar.. :)

Şükriye Karahan dedi ki…
en yakın vakitte yorumunu da dikkate alarak bu sorunu da halletmeye çalışcağaım.Yakın ilgin için teşekkürler:)
deeptone dedi ki…
kolay gelsin.
kitaplar da maşallah pek güzel.
politzerin kitabı felsefeye giriş kitaplarından, okul kitabı gibi bişi.
:)))
yani felsefe anlamak isteyenlere ilk giriş kitabı olarak öneriliyor, özellikle ilerici, demokrat kesimde.
:)
Ebru i.S. dedi ki…
kitapları öyle refere etmişsin ki okumak istedim hepsni de.zaten cibranı senin yazından not almıştım ama hala alamadım kitabını.o aklımda.tutunamayanlar için daha önce de yazmıştım ilk denemem yarım kalmıştı,yeniden elime alamadım nedense.ama kişisel gelişim sevmeyip de psikolojiye sıcak bakanlar için önerdfiğn tam bana göre sanırım:)
ben döndüm artık gördüğün gibi:)
Şükriye Karahan dedi ki…
deeptne,
evet,dönüp dönüp bunları okuyorum işte,politzer de odamın her tarafında geziyor bööyle:)

Ebru,
döndüğüne öncelikle çok sevindim.Gözüm yollara bakınıp duruyordu:)
Halil cibran ile ilk tanışman bence Ermiş ile olmalı.Çünkü paylaştığım şiiri orda bulacaksın.Buna benzer güzel yazılarını da....
Felsefe terapisi psikolojiye de zaman zaman eleştirel yaklaşan bir kitap ama bunu kendince doğal halinde,istatiksel verilerle,tanı rehberliğiyle yapıyor.İlgini çkeceğini düşünüyorum:-))
Tutunamayanlar,evet,zor okunuyor ama olsun onun zamanı vardı değil mi okumak için;)
alkım dedi ki…
çok heyecan verici bir okuma listesi. oblomov'la momo benim listemin de başlarında olan iki kitap.
bu arada rafik schami'nin bir kitabını okumuştum ve çok sevmiştim. yazarı tanıyan biri daha görmek ne güzel:)
sevgiler!
Şükriye Karahan dedi ki…
bugünlerde heyecanlı,masalsı,fantastik,düşündürücü bri kitap okuyacaksan ve seni yormamasını da istersen ilk önce Momo derim,Alkım:)
Rafik Schami'yi pek tanıyan yok dediğin gibi.Ben nerdeyse her 10 yazımdan 5'inde bahsediyorum bu yazardan.Bir avuç Yıldız kitabı çıkmış ,duydun mu ?:-)))
sevgiler arkadaşım:)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Güzel İnsanlar Biriktirmişim,

Bugün bir huysuzluk vardı üzerimde.Gece de uyuyamamışım.Sabah gözümü bankanın mesajıyla açtım.Sağolsunlar,bugün şerefine,alışveriş edeceğim noktalardan ne alırsam üç katı fazla puan vereceklermiş.Ben ise ihtiyacım olmadıkça alışveriş etmeyi seven bir tip olmadığımdan bu mesaj bana yaramadı.Sağolsunlar yine de sağır sultandan önce doğum günümü kutlama lütfunda bulundular.


Annem bugün  benim için  hazırlık yaparken  neli pasta  istediğimi sordu.Ben de beş karış suratla yapmamasını söyledim.Dedim ya ,doğum günüm benim için tam bir mutluluk kaynağı değil.Hatırlanmak,kutlanmak güzel şeyler.Sadece yanağıma iki öpücük ve seni seviyorum demeleri yeterli...Yoksa insanların benim için yorulmalarını istemiyorum.Hele hele oruçluyken...Ama annem bu...Koca kazık olmama rağmen tüm gününü mutfakta geçirme pahasına da olsa birbirinden leziz 4 çeşit yemeği yetiştirdi,üzerine bu moloz yığını düşmüş gibi duran bezmin bir kıza doğum günü pastası yaptı.Masayı da kurdu bir güzel...Gık bile demedi..Öyle keyi…

Küçücük Ufacık Evlerin Dekorasyon Modellleri

Bugünlerde dar ev dekorasyonlarına takıldım kaldım resmen.
1+1 ev düzen durumları anlayacağınız,
bugün bir ilk daha yapayım dedim.
çoğu kişi zaten biliyor az çok geniş evlerde ne kullanılıp kullanılmayacağını.Ama önemli olan dar ev dizaynı yapabilmek.Ben biraz araştırdım.Belki sizin de işinize yarayan bir kaç fikir olabilir diye paylaşıyorum.


Koridordaki ölü alanları değerlendirmek için uygun bir yol
Şayet sizin de böyle dar holünüz varsa bence uygulanması makul bir seçenek


Mutfağınız bu şekilde dar ise iki tarafı da tezgahlı yapmak yerine bir tarafı aynalı veya camlı büfe olarak tasarlamak mantıklı görünüyor.hem evi aydınlık hem de büyük gösteriyormuş öylesi.
yatak odası küçük.gardrop küçük sorununa küçük bir dolap çözümü.yatağın tepesindeki o dolap hoşuma gitmedi gerçi.bir dolabın kapağı aynalı biri ünlü bir ressamın tablosu olsa ne güzel olurdu ! Klimt desem ;-)
İşte bu da başka bir mutfak dekoru çeşiti.Üst dolabı benim zevkimi yansıtıyor.Kullanışlı.
Bu da başka bir mutfak dolabı re…

Aşk Yemini Filmini konuşuyoruz,hadi ne içiyorsanız onunla gelin :-))

Yapım:2011 - ABD

Tür:Dram,  Romantik,  

Süre: 104 dakika

Yönetmen:Michael Sucsy, 

Oyuncular:Rachel McAdams,
Channing Tatum,
Scott Speedman,
Sam Neill,
Jessica Lange

Müzisyen :  Rachel Portman,
Michael Brook, 

Görüntü Y.: Rogier Stoffers, 

Senaryo:Abby Kohn,
Stuart Sender,
Michael Sucsy,
Marc Silverstein,
Jason Katims, 
Yapımcı: Roger Birnbaum,
Jonathan Glickman,
Austin Hearst,
Paul Taublieb,
Susan Cooper,
Gary Barber, " Aşk Yemini " adlı filmi izledim bu akşam.Başrollerinde Rachel McAdams ve Chaning Tatum'un oynadığı bu film kimilerine göre tipik türk sinemasını çağrıştırsa da olayın kurgusu ajiteden uzakta bir gerçekliğin gözü oluyor.Oyunculuklar başarılıydı.Hikayenin kurgusunu da başarılı buldum.Olayın sonunu tahmin edemiyorsunuz.Eden varsa tebrik ederim : ama şunu itiraf etmenizi de beklerim;düşünün şimdi :
Kızın yaşadıkları,Leo'nun çırpınışları....Ne bileyim ya beni çok etkiledi.Ne kadar zor bir durum olsa gerek,çok seviyorsun,eşin/sevgilin seni unutuyor,ailesiyle…