Ana içeriğe atla

Tiyatro İzlenimlerimde Acı Tatlı

Bizim Uşak küçük bir il .
Bu küçük ilde herkesin buluşma yeridir Atatürk Heykeli önü.Hemen arkasında Valilik ve adliye vardır zaten.Tüm bankalar,iş merkezleri ,doktor muayenehaneleri,bankalar ne ararsan burdadır.İsmetpaşa Caddesidir burası.Eski Uşaklılar ,Uşak Lisesi mezunları bir zamanlar Mecburiyet Caddesi demişlerdir.Başka caddeler de vardır ama en işlek,en merkezi,cafe ve restorantları olduğu yerdir burası.

Caddede eviniz olunca bile hayatınız merak edilir.İstanbul'da Bebek ,Kadıköy nasıl merkezse Mecburiyet de böyledir .
Hatta merkezde oturduğum için arkadaşlarımın benim hep süslenerek bakkala gittiğimi düşünenleri vardır.Hani bazı anneler kızları için söyler ' Benim kızım rujunu sürmeden ,makyajını yapmadan şurdan şuraya gitmez '
Hadi be ordan sende ! Sanki magazincilere yakalanacağım !Sanki Nişantaşında oturuyorum.Yok öyle saçmalık! Her insan evladı gibi bakkala gidiyorum ve ekmeğimi alıp çıkıyorum.
Yalnız senin gibi unlu ekmek almıyorum.Bayağı olimpik bronz, gümüş, altın madalya karışımlı,süslü ekmekler alıyorum.Kilo yapmıyor onlar.Üzerinde de de yazıyor : Şanselize Şükriye, bakkalımdan ekmek aldı diye :-)))

Böyle komiklikleri oluyor bazı insanların.Oh oh ne güzel ,burda her akşam oturuyorsundur ,manzarayı izleyip , diyenler var. Ne manzarası göreceğim. E.T filmindeki canlılar gibi görüyorum caddeden geçen insanları.Gözlük takmadan göremiyorum uzağı ben.
Hahaha:-))Sanırsın ki Çamlıca'dan deniz manzarasına hulyalı hulyalı göz kırpıştırıp durursun!Arada bir oturduğum olur .Ama çok nadirdir hani.Şükrediyorum tabi böyle bir olanağım olduğu için ama abartmaya da lüzum yok henüz!
Uşak Merkez Atatürk Heykeli Önü
Ama şu saniyeden sonra abartabilirim.bugün çocuk tiyatromuz için okullara görüşmeye gittik.Bir hocamızdan dinlediğimiz olay beni çok şaşırttı ve üzdü.

Küçücük şehrimde ,bir avuççuk şehrimde Atatürk Heykelini görmeyen 8.sınıf çocuklar varmış.
Valilik nerde,diye soran.Şehir merkezini bilmeyen,gelmeyen çocuklar.Yürüsen 25 dakika ancak tutan bir mesafe....
Düşünebiliyor musunuz?İstanbul'da olup da denizi görememek gibi bir şey.Bu bana abartılması gereken bir gerçeklik duygusunu yüzüme tokat gibi şaklatan bir durum !

Geçen sene de yine böyle toplasan 25 dakikadan bile az olan mesafede bir okul -varoş ,ücra dediğimiz okullar bunlar- 6.sınıf bir çocuğa sorduk : Tiyatro için geliyoruz ,gelecek misiniz, diyoruz.
"Tiyatro ne ki " diyor bize. Bakın İstanbul,İzmir,Bursa,büyük şehirlerden bahsetmiyorum.
 Küçük bir şehirden ,ulaşımın çok sıkıntılı olmadığı bir yerden bahsediyorum.Çok sık gelmese de senede en azından 5 kez tiyatro izleyebileceğiniz bir şehirden bahsediyorum !
Ve bu çocuğun okuduğu okul ,tiyatroya izin vermiyordu.Biz kırdık bu zinciri,çok şükür.Bu sene ilk gideceğimiz okul da orası !

İşte bu yüzden tiyatroyu çok seviyorum.İşte bu yüzden onlara tiyatroyu götürmek istiyorum.İşte bu güzel çocuklar için Tiyatrro daha anlamlı!
Adını duyurmuş zenginlerin okuduğu devlet okulları için değil sadece,kolejler için değil ,asıl bu çocuklar için önemli Tiyatro!
Köyler,beldeler,ilçeler,küçük kasabalar için önemli !
Herkesin,her konservatuar öğrencisinin,mezununun görmesi gereken yerler ,yaşaması gereken anlar...O çocukların gözlerindeki ışık...İmza telaşları,fotoğraf telaşları....O kadar utanıyorum ki benden imza istediklerinde.
Ben kimim ki diyorum ama...O çocuğun hayatında ilk yakından gördüğü tiyatrocuyum ben....
Kendimi çok şanslı görüyorum bu yüzden....Bu çocuklar ki, geleceğimizin aydınlık yüzleri....Seviyorummmm....Çok hem de....
İyi ki bu işi yapıyorum,kendimi bazen çok eleştirsem de....

Yorumlar

Ebru i.S. dedi ki…
bence de çok özel,önemli bir şey yapıyorsun.
o çocukların yerine kendimi koymam çok zor değil ve verdikleri tepkiler de çok samimi çünkü onlar henüz hiçbir kalıba girmemiş saf maddeler.
ne mutlu sana ki onların hayatı algılayışlarında bir farklılık yaratacak birşeyler yapıyorsun.hem de tiyatro gibi enfes bir işle.
çok imrendim sana:)
Şükriye Karahan dedi ki…
Oğluşunu al gel bir gün ,izlemeye beklerim :-))Belli mi olur bir gün aydın'a da düşürtürüz yolumuzu :-))Teşekkürler Ebrucum:)
ebygale dedi ki…
kesinlikle çok özel yaptığınız şey, minicik yüreklere dokunmak, onlara tiyatro sevgisi aşılamak, ne mutlu size, sevgiler...
Profösör dedi ki…
Ben ed tiyatroyu severim. Özellikte lise yıllarımda, MTTB'de tiyatro kulübünün müdavimiydik. Sonra da orada ilk kez milli sinemayı kurduk ve sinema kulübünün ilk kurucularından olduk. Sir ara profösyonel tiyatro dekoratörlüğü de yapmışlığım olmuştur.
Şükriye Karahan dedi ki…
oo ne kadar güzel:-))Tiyatroyla bir şekilde tanışıyorsan zaten ve içinde oluyorsan,ilerde zaten bir şekilde yeni başlangıçların kurucularından oluyorsunuz:))Tiyatroya bakışınız yüzeysel değildir bu durumda;)
deeptone dedi ki…
ilk kısımda yine çok neşelisin. pek keyiflisin bak bu son yazılarda.

ikinci kısımsa duygusal. ne güzel tebriks valla. güzel amaçlar.
:)
Şükriye Karahan dedi ki…
değil mi ama aynı yazıda ne kadar çok değişiyor ruh halim!

Ama ikinci kısım işin gerçek tarafıydı ,ondan biraz duygusal.
İnşallah bir gün kendi tiyatromu kurduğumda bu güzel amaçlar güpgüzel olacak:)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Güzel İnsanlar Biriktirmişim,

Bugün bir huysuzluk vardı üzerimde.Gece de uyuyamamışım.Sabah gözümü bankanın mesajıyla açtım.Sağolsunlar,bugün şerefine,alışveriş edeceğim noktalardan ne alırsam üç katı fazla puan vereceklermiş.Ben ise ihtiyacım olmadıkça alışveriş etmeyi seven bir tip olmadığımdan bu mesaj bana yaramadı.Sağolsunlar yine de sağır sultandan önce doğum günümü kutlama lütfunda bulundular.


Annem bugün  benim için  hazırlık yaparken  neli pasta  istediğimi sordu.Ben de beş karış suratla yapmamasını söyledim.Dedim ya ,doğum günüm benim için tam bir mutluluk kaynağı değil.Hatırlanmak,kutlanmak güzel şeyler.Sadece yanağıma iki öpücük ve seni seviyorum demeleri yeterli...Yoksa insanların benim için yorulmalarını istemiyorum.Hele hele oruçluyken...Ama annem bu...Koca kazık olmama rağmen tüm gününü mutfakta geçirme pahasına da olsa birbirinden leziz 4 çeşit yemeği yetiştirdi,üzerine bu moloz yığını düşmüş gibi duran bezmin bir kıza doğum günü pastası yaptı.Masayı da kurdu bir güzel...Gık bile demedi..Öyle keyi…

Küçücük Ufacık Evlerin Dekorasyon Modellleri

Bugünlerde dar ev dekorasyonlarına takıldım kaldım resmen.
1+1 ev düzen durumları anlayacağınız,
bugün bir ilk daha yapayım dedim.
çoğu kişi zaten biliyor az çok geniş evlerde ne kullanılıp kullanılmayacağını.Ama önemli olan dar ev dizaynı yapabilmek.Ben biraz araştırdım.Belki sizin de işinize yarayan bir kaç fikir olabilir diye paylaşıyorum.


Koridordaki ölü alanları değerlendirmek için uygun bir yol
Şayet sizin de böyle dar holünüz varsa bence uygulanması makul bir seçenek


Mutfağınız bu şekilde dar ise iki tarafı da tezgahlı yapmak yerine bir tarafı aynalı veya camlı büfe olarak tasarlamak mantıklı görünüyor.hem evi aydınlık hem de büyük gösteriyormuş öylesi.
yatak odası küçük.gardrop küçük sorununa küçük bir dolap çözümü.yatağın tepesindeki o dolap hoşuma gitmedi gerçi.bir dolabın kapağı aynalı biri ünlü bir ressamın tablosu olsa ne güzel olurdu ! Klimt desem ;-)
İşte bu da başka bir mutfak dekoru çeşiti.Üst dolabı benim zevkimi yansıtıyor.Kullanışlı.
Bu da başka bir mutfak dolabı re…

Aşk Yemini Filmini konuşuyoruz,hadi ne içiyorsanız onunla gelin :-))

Yapım:2011 - ABD

Tür:Dram,  Romantik,  

Süre: 104 dakika

Yönetmen:Michael Sucsy, 

Oyuncular:Rachel McAdams,
Channing Tatum,
Scott Speedman,
Sam Neill,
Jessica Lange

Müzisyen :  Rachel Portman,
Michael Brook, 

Görüntü Y.: Rogier Stoffers, 

Senaryo:Abby Kohn,
Stuart Sender,
Michael Sucsy,
Marc Silverstein,
Jason Katims, 
Yapımcı: Roger Birnbaum,
Jonathan Glickman,
Austin Hearst,
Paul Taublieb,
Susan Cooper,
Gary Barber, " Aşk Yemini " adlı filmi izledim bu akşam.Başrollerinde Rachel McAdams ve Chaning Tatum'un oynadığı bu film kimilerine göre tipik türk sinemasını çağrıştırsa da olayın kurgusu ajiteden uzakta bir gerçekliğin gözü oluyor.Oyunculuklar başarılıydı.Hikayenin kurgusunu da başarılı buldum.Olayın sonunu tahmin edemiyorsunuz.Eden varsa tebrik ederim : ama şunu itiraf etmenizi de beklerim;düşünün şimdi :
Kızın yaşadıkları,Leo'nun çırpınışları....Ne bileyim ya beni çok etkiledi.Ne kadar zor bir durum olsa gerek,çok seviyorsun,eşin/sevgilin seni unutuyor,ailesiyle…