Ana içeriğe atla

Tez Elden Öz Oldun,Geç Tanımışım Seni/Başıma Taç Oldun
Yaşamın Ucuna Yolculuk,Tezer Özlü :


"..........Sizin düzeninizle, akıl anlayışınızla, namus anlayışınızla, başarı anlayışınızla bağdaşan hiç yönüm yok. Aranızda dolaşmak için giyiniyorum, hem de iyi giyiniyorum. İyi giyinene iyi değer verdiğiniz için. İçgüdülerimi hiç bir işte uygulamama izin vermediğiniz için. Hiç bir çaba harcamadan bunları yapabiliyorum, bir şey yapıldı sanıyorsunuz."


Kalanlar,Tezer Özlü :

“İnsanın başkalarına söylemek istedikleri kendi duymak istedikleridir.Yazdıkları,okumak istedikleridir.Sevmesi sevilmeyi istediği biçimdedir.”Edebiyatın lirik,nostaljik hüzünlü prensesi diyorlar onun için.Oğuz Atay'ın dişisi diyenleri de var.
Hayata karşı baktıkları pencereleri,yargıları,tutumları,ikisinin de burjuvayken burjuvaziliğe bu derece karşıt oluşlarını düşündüğümde sanıyorum ben de aynı fikirleri taşıdım.Varolan bir düzene karşı dizeye getirdiği ilk alıntı ,neden daha önce Tezer Özlü'yü tanımadım ki diye beni hayflandıran bir mevzu.İtiraf ediyorum,Tezer Özlü'yü okumaya başlayışım bu cümlenin üzerimde oluşturduğu ultimatomlu etkisiyle (!)başlamış olacak...
Sadece okumak istemiyorum kitaplarını.Öyle ki,bu kitapları okumak için fırsatlarım var benim.Ama bu kitabın mutlaka kitaplığımda olmasını ,zihnimin ve yüreğimin dönüp dönüp ona başlamasını  istiyorum....    Sevgiyle Kalın...

Yorumlar

deeptone dedi ki…
çook severim. abisini de. demir özlü. yaşamın ucuna yolculuk. çok iyi kitap. bu kadın hep elektro şok görürmüş hastanede. kıyamazlar ona.
:)
Şükriye Karahan dedi ki…
öyleymiş deep.Böyle bir düşünüşle çok ağır geliyor olmalı;şu sözünü de beğendim "ben köylüleri severim.Ama köyde"
Ebru i.S. dedi ki…
ben ilk kez duydum bu ismi.ama ben de senin gibi çok üzüldüm,çünkü yine senin dediğin gibi dönüp dönüp okumalı sanki.
hayat hikayesini de oldukça merak ettim.biraz araştırayım ben de.
Şükriye Karahan dedi ki…
biyografi kitabı hiç dikkatimi çekmedi ama adına yapılan sempozyumlar ve dergi incelemeleri var,onlardan da edinmek istiyorum.Cümleleri,hakkında çok şey bilinmesini de gerektiriyor gibi geldi bana....
Ebru i.S. dedi ki…
enterasan bir bilgi edindim hakkında.ölüm olgusuna karşı bir saplantısı varmış yazarın.20-30lu yaşlar arasında bipolar bozukluk(manik-depresif) rahatsızlığı nedeniyle tedavi görmüş.yazılarının, ölüm saplantısının ve rahatsızlığının altında çocuk yaşlarda maruz kaldığı ensest bir travmanın yattığı görüşü var.bu rahatsızlığından kendi deyimiyle kurtuluşunun ise yazarak mümkün olduğu söyleniyor.
enterasan değil mi?
Ebru i.S. dedi ki…
kaynak
http://sbe.balikesir.edu.tr/dergi/edergi/c4s5/makale/c4s5m9.pdf
Şükriye Karahan dedi ki…
evet bence de enteresan..bak ben bu bilgiyi görmemiştim...Zaten yazdıkları da çok sert...edebiyat oyyunlarına yer vermeden,tamamen toplum yaraları....Öyle bir travmanın oluşturduğu anarjist bir ruh...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Güzel İnsanlar Biriktirmişim,

Bugün bir huysuzluk vardı üzerimde.Gece de uyuyamamışım.Sabah gözümü bankanın mesajıyla açtım.Sağolsunlar,bugün şerefine,alışveriş edeceğim noktalardan ne alırsam üç katı fazla puan vereceklermiş.Ben ise ihtiyacım olmadıkça alışveriş etmeyi seven bir tip olmadığımdan bu mesaj bana yaramadı.Sağolsunlar yine de sağır sultandan önce doğum günümü kutlama lütfunda bulundular.


Annem bugün  benim için  hazırlık yaparken  neli pasta  istediğimi sordu.Ben de beş karış suratla yapmamasını söyledim.Dedim ya ,doğum günüm benim için tam bir mutluluk kaynağı değil.Hatırlanmak,kutlanmak güzel şeyler.Sadece yanağıma iki öpücük ve seni seviyorum demeleri yeterli...Yoksa insanların benim için yorulmalarını istemiyorum.Hele hele oruçluyken...Ama annem bu...Koca kazık olmama rağmen tüm gününü mutfakta geçirme pahasına da olsa birbirinden leziz 4 çeşit yemeği yetiştirdi,üzerine bu moloz yığını düşmüş gibi duran bezmin bir kıza doğum günü pastası yaptı.Masayı da kurdu bir güzel...Gık bile demedi..Öyle keyi…

Küçücük Ufacık Evlerin Dekorasyon Modellleri

Bugünlerde dar ev dekorasyonlarına takıldım kaldım resmen.
1+1 ev düzen durumları anlayacağınız,
bugün bir ilk daha yapayım dedim.
çoğu kişi zaten biliyor az çok geniş evlerde ne kullanılıp kullanılmayacağını.Ama önemli olan dar ev dizaynı yapabilmek.Ben biraz araştırdım.Belki sizin de işinize yarayan bir kaç fikir olabilir diye paylaşıyorum.


Koridordaki ölü alanları değerlendirmek için uygun bir yol
Şayet sizin de böyle dar holünüz varsa bence uygulanması makul bir seçenek


Mutfağınız bu şekilde dar ise iki tarafı da tezgahlı yapmak yerine bir tarafı aynalı veya camlı büfe olarak tasarlamak mantıklı görünüyor.hem evi aydınlık hem de büyük gösteriyormuş öylesi.
yatak odası küçük.gardrop küçük sorununa küçük bir dolap çözümü.yatağın tepesindeki o dolap hoşuma gitmedi gerçi.bir dolabın kapağı aynalı biri ünlü bir ressamın tablosu olsa ne güzel olurdu ! Klimt desem ;-)
İşte bu da başka bir mutfak dekoru çeşiti.Üst dolabı benim zevkimi yansıtıyor.Kullanışlı.
Bu da başka bir mutfak dolabı re…

Aşk Yemini Filmini konuşuyoruz,hadi ne içiyorsanız onunla gelin :-))

Yapım:2011 - ABD

Tür:Dram,  Romantik,  

Süre: 104 dakika

Yönetmen:Michael Sucsy, 

Oyuncular:Rachel McAdams,
Channing Tatum,
Scott Speedman,
Sam Neill,
Jessica Lange

Müzisyen :  Rachel Portman,
Michael Brook, 

Görüntü Y.: Rogier Stoffers, 

Senaryo:Abby Kohn,
Stuart Sender,
Michael Sucsy,
Marc Silverstein,
Jason Katims, 
Yapımcı: Roger Birnbaum,
Jonathan Glickman,
Austin Hearst,
Paul Taublieb,
Susan Cooper,
Gary Barber, " Aşk Yemini " adlı filmi izledim bu akşam.Başrollerinde Rachel McAdams ve Chaning Tatum'un oynadığı bu film kimilerine göre tipik türk sinemasını çağrıştırsa da olayın kurgusu ajiteden uzakta bir gerçekliğin gözü oluyor.Oyunculuklar başarılıydı.Hikayenin kurgusunu da başarılı buldum.Olayın sonunu tahmin edemiyorsunuz.Eden varsa tebrik ederim : ama şunu itiraf etmenizi de beklerim;düşünün şimdi :
Kızın yaşadıkları,Leo'nun çırpınışları....Ne bileyim ya beni çok etkiledi.Ne kadar zor bir durum olsa gerek,çok seviyorsun,eşin/sevgilin seni unutuyor,ailesiyle…