Ana içeriğe atla

Felsefe Edebiyatla Bir Araya Gelirse...


Salvador Dali

Bugünlerde blog sayfam kadar felsefe de gündemimde ,arkadaşlar !
Aslında epeyden beri zihnimin bir köşesinde.Artık felsefe üzerinde fındık fıstık konuları okumaktan daha ileri gidip bu konuda haddimi aşmak istiyorum tabiri caizse...Yani ikinci üniversitemi okuyacak olursam bunu sadece kendi istediğim için okumak istiyorum.İşte sırf bu yüzden bugünlerde felsefe ile ilgili üniversitelerin tüm ders programlarına hemen hemen bakmış durumdayım.Hatta salt bir üniversitenin tüm felsefe derslerini,hocalarını,ÇAP programı içeriklerini,yayınladıkları teze kadar incelemiş bulunmaktayım.
İş olanağı,şu ,bu diye yüzünü buruşturanlar oluyor.Ama benim amacım ,sıradan bir öğretmen olmak veya akademisyen olmak değil.Bunlardan o kadar çok ki çevremizde ...Neyse fazla açmayayım konuyu ben...Blog aleminde detaycı olmak biraz risk faktörü...Ben de sadede ve asıl paylaşmak istediğim mevzuya geleceğim...Zaman henüz varken...
İşte ben böyle bir tarafıma raptiyeler saplanmış gibi yerimden zıplarken felesefe felsefe derken araştırmalarım sonucunda bir arama sonucuna ulaşmam mı...Ulaşırım..Bunun arkasını deşip deşip bunun da dibine darı eklemem mi sorularımla...Ekerim!


Virgüllü Aralık Felsefe Edebiyat Kış Kampı gözüme çarptığımda dikkatle inceledim.Malumunuz felsefe de,edebiyat da en sık ilgilendiğim alanlar.Bu ikisi bir araya gelince ne olur ?Süper olur !
İnceledim.Ordan burdan derken bir hoşuma gitsin bu kamp...Hemen başvurmaya karar verdim.Amaaa bir şey benim zihnimi kurcalamama yetmişti...Yaş? Çünkü belirtilen açıklamalarda üniversite 3.sınıf cümleleri filan göze çarpıyordu.Sonunda iletişim formuna yazdım bunları tek tek.Ertesi gün bir posta bana.Fırat Akova arkadaşımız bana bundan önceki kamp sürecinde bunu biraz aştıklarını ,en büyük yaş grubunun 21-22 olduğunu söyledi.Ama yine kabul ediyorlarmış.Şimdi tüm yazılanları buraya aksetmeyeceğim ama şu kadarını paylaşayım:


Eğer felsefe-edebiyat konularına yakınsanız,doğa içinde bilgili,kültürlü,daha doğrusu paylaşmayı seven ,hoşgörülü insanlarla değişik bir kaç gün geçirmek istiyorsanız son başvuru tarihi 5 Kasım'dır.Ayrıntılı bir bilgi edinmek isterseniz Virgüllü Aralık'taki Bu Yazıyı dikkate alın.
Peki bu kamp neyin nesidir,neresidir derseniz de Nesin Matematik Köyü'nü ziyaret edebilirsiniz.Aslında burada onunla ilgili bir bağlantı paylaşmak isterdim ama sanırım sayfada bir bağlantı problemi var,açılmıyor.Bu yüzden siz bir zahmet Google dedenizden Nesin Matematik Köyü'nü aratıverin.Girmişken talimatnameyi okursunuz.Ona göre başvuru yaparsınız....Benden paylaşması :)


Haaa bu arada Nesin Matematik Köyü'nün sitesini elbette inceleyeceksiniz ama şu küçük minnak bilgiyi paylaşmadan geçemeyeceğim.Ali Nesin kurmuştur bu matematik köyünü .Ali Nesin,Aziz Nesin'in oğludur....
Unutmayın 5-Eylül'de başlayan başvuru süreci 5 Kasım'da sona eriyor....Felsefe Edebiyat...Kış Kampı...Şirince...Bir düşünün ,bence denenilir ha,dersiniz ;))
                                         
                                             Sevgiyle kalın.....

Yorumlar

Seyyah Gül dedi ki…
GÜZEL PAYLAŞIM
İYİ SABAHLAR :)
Şükriye Karahan dedi ki…
Günaydınnn Seyyah Gül:-))
Umarım ilgili olan arkadaşlara ulaşır da,vaktinde tanışmış olurlar bu etkinliklere ve köye;teşekkür ederim:-))
Profösör dedi ki…
Elbette felsefe bir düşünce paradigmasıdır. Düşünce paradigması bütün paradoksları ortadan kaldırmak için var olur. Duygu, düşünce ve davranışlarımızı doğru mecrada, doğru formatlarla ve doğru şablonlar içinde verirsek doğru düşünme mantığının hayatımız için ne kadar önemli olduğunu anlarız. Edebiyat edeb kökünden bir kelime ve kavram olarak düşünecek olursak, insanlığın en büyük mefkuresi edebin insanlık aleminde içselleştirilmesine yöneliktir. Edebiyat edeble yazılan, söylenen, anime edilen çağdaş bir vaaz hükmündedir. Özünde ahlak yatar. Ahlaki sorumluluk bilgisizliği ortadan kaldırmalıdır ki; edebiyat da işlevini görebilsin. Bu açıdan ancak felsefeyle edebiyat yapabiliriz. Felsefe doğru düşünme mantığını içinde barındırır. Doğruyu, iyiyi. güzeli karşıt kavramlarıyla irdeler, olgnlaştırır ve edebi kalıplara dökerek, insanın en güzel estetik duygularla almasını ve algılamasını sağlar.

Bu yazın için teşekkür ederiz. Bastonsuz bir dede olarak yazılarınızı takip edeceğiz. Bundan sonra da farklı atraksiyonları sizden bekleriz..
merhaba bloğunuz çok güzel izleyicinizim bende sizi bloğuma beklerim beğenirseniz izleyicim olmanızıda isterim hoşçakalın:)

http://suslupuslublog.blogspot.com/
deeptone dedi ki…
ne güzel bişi. kutlarım seni.
:)
felsefe ve edebiyatı en iyi birleştiren kişi bence füsün akatlı.
kaçırma kitaplarını.
:)
Zeze dedi ki…
Tanımadığımız insanları bir araya getiren ortak zevklerin gücü diye bir şey gerçekten var bunu görebiliyorum artık rahatça. Müzik, felsefe, edebiyat...

Paylaşımın bizim için çok değerli çok teşekkür ederiz. Yalın Ayaklar adına yapılan her yorum, her paylaşım Fırat'da ve ben de büyük kıpırtılar yaratıyor!

Yalın Ayaklar ekibi adına teşekkür ederim :)
Şükriye Karahan dedi ki…
Füsun Akatlı.Önerini dikkate alıyorum.Çünkü önümüzdeki günlerde bununla ilgili çalışmaya gireceğim ben de,teşekkürler deep:-))
Şükriye Karahan dedi ki…
Zeze,ben de nette araştırma yaparken sizin çağrınız da beni çok heyecanlandırmıştı ve heyecanlandırmaya devam da ediyor...
Bu sayede Fırat'la ve seninle tanışmış olmaktan son derece mutluyum.Yüreğim diyor ki,bu bir tesadüf olamaz ve bu otak zevkler daha güzel çalışmalara da imza atabilir...
Sanırım bundan böyle sık sık iletişimde olabileceğiz..Takibinde olacağım.Sevgiler....
Zeze dedi ki…
Kesinlikle iletişime geçmiş olmamız çok umut verici. Minik minik adımlar atarken bir araya geliyoruz yavaş yavaş. Esen kal!
Zeze dedi ki…
Kesinlikle iletişime geçmiş olmamız umut verici. Minik minik adımlar atarken yavaş yavaş bir araya geliyoruz. İletişimde kalalım, sevgiler.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Güzel İnsanlar Biriktirmişim,

Bugün bir huysuzluk vardı üzerimde.Gece de uyuyamamışım.Sabah gözümü bankanın mesajıyla açtım.Sağolsunlar,bugün şerefine,alışveriş edeceğim noktalardan ne alırsam üç katı fazla puan vereceklermiş.Ben ise ihtiyacım olmadıkça alışveriş etmeyi seven bir tip olmadığımdan bu mesaj bana yaramadı.Sağolsunlar yine de sağır sultandan önce doğum günümü kutlama lütfunda bulundular.


Annem bugün  benim için  hazırlık yaparken  neli pasta  istediğimi sordu.Ben de beş karış suratla yapmamasını söyledim.Dedim ya ,doğum günüm benim için tam bir mutluluk kaynağı değil.Hatırlanmak,kutlanmak güzel şeyler.Sadece yanağıma iki öpücük ve seni seviyorum demeleri yeterli...Yoksa insanların benim için yorulmalarını istemiyorum.Hele hele oruçluyken...Ama annem bu...Koca kazık olmama rağmen tüm gününü mutfakta geçirme pahasına da olsa birbirinden leziz 4 çeşit yemeği yetiştirdi,üzerine bu moloz yığını düşmüş gibi duran bezmin bir kıza doğum günü pastası yaptı.Masayı da kurdu bir güzel...Gık bile demedi..Öyle keyi…

Küçücük Ufacık Evlerin Dekorasyon Modellleri

Bugünlerde dar ev dekorasyonlarına takıldım kaldım resmen.
1+1 ev düzen durumları anlayacağınız,
bugün bir ilk daha yapayım dedim.
çoğu kişi zaten biliyor az çok geniş evlerde ne kullanılıp kullanılmayacağını.Ama önemli olan dar ev dizaynı yapabilmek.Ben biraz araştırdım.Belki sizin de işinize yarayan bir kaç fikir olabilir diye paylaşıyorum.


Koridordaki ölü alanları değerlendirmek için uygun bir yol
Şayet sizin de böyle dar holünüz varsa bence uygulanması makul bir seçenek


Mutfağınız bu şekilde dar ise iki tarafı da tezgahlı yapmak yerine bir tarafı aynalı veya camlı büfe olarak tasarlamak mantıklı görünüyor.hem evi aydınlık hem de büyük gösteriyormuş öylesi.
yatak odası küçük.gardrop küçük sorununa küçük bir dolap çözümü.yatağın tepesindeki o dolap hoşuma gitmedi gerçi.bir dolabın kapağı aynalı biri ünlü bir ressamın tablosu olsa ne güzel olurdu ! Klimt desem ;-)
İşte bu da başka bir mutfak dekoru çeşiti.Üst dolabı benim zevkimi yansıtıyor.Kullanışlı.
Bu da başka bir mutfak dolabı re…

Aşk Yemini Filmini konuşuyoruz,hadi ne içiyorsanız onunla gelin :-))

Yapım:2011 - ABD

Tür:Dram,  Romantik,  

Süre: 104 dakika

Yönetmen:Michael Sucsy, 

Oyuncular:Rachel McAdams,
Channing Tatum,
Scott Speedman,
Sam Neill,
Jessica Lange

Müzisyen :  Rachel Portman,
Michael Brook, 

Görüntü Y.: Rogier Stoffers, 

Senaryo:Abby Kohn,
Stuart Sender,
Michael Sucsy,
Marc Silverstein,
Jason Katims, 
Yapımcı: Roger Birnbaum,
Jonathan Glickman,
Austin Hearst,
Paul Taublieb,
Susan Cooper,
Gary Barber, " Aşk Yemini " adlı filmi izledim bu akşam.Başrollerinde Rachel McAdams ve Chaning Tatum'un oynadığı bu film kimilerine göre tipik türk sinemasını çağrıştırsa da olayın kurgusu ajiteden uzakta bir gerçekliğin gözü oluyor.Oyunculuklar başarılıydı.Hikayenin kurgusunu da başarılı buldum.Olayın sonunu tahmin edemiyorsunuz.Eden varsa tebrik ederim : ama şunu itiraf etmenizi de beklerim;düşünün şimdi :
Kızın yaşadıkları,Leo'nun çırpınışları....Ne bileyim ya beni çok etkiledi.Ne kadar zor bir durum olsa gerek,çok seviyorsun,eşin/sevgilin seni unutuyor,ailesiyle…