4 Kasım 2012 Pazar

Cemal Süreya ,Keyif Sanat Kahvesi'ndeCamında Turgut Uyar'ın Göğe Bakma Durağı şiiri yazılıdır.Uşak'ın farklı ,özgün ,kültür sanat çalışmalarının  yapıldığı ,sahiplerinin de sıcak ,sanatsever oldukları aşikar;)

Keyif Sanat Kahvesi'nde şiir okuma akşamlarımız başladı malum.Ben tabi ara ara kaçak olsam da ,her gittiğimde aldığım keyfi size anlatamam.
Şiiri bu akşamlar sayesinde sevdiğimi itiraf etmeliyim.Bazı zaman ruhsuz okuyan arkadaşlarımın okumasından keyif almasam da ,onların şiire karşı duyarlılığı ,zaman geçtikçe okumalarında çaba sarfettiklerini görünce,bu tür ince şeylere önem verdiklerini  düşününce mutluluğum artıyor aslında.Bu yüzden bu açıdan bakınca tahammül edebiliyorum.
düşünün,önceden şiir yazıp şiir okumayan,bildiği şiir ikiyi geçmeyen kişiyken şimdi başka şairler tanımak için çaba sarfediyor,sevdiğim şairlerin kitabını bizzat alıyorum. Ama şiir yazmıyorum artık !!!
Boyumun ölçüsünü aldım,şiir yazmak ne kadar kolay görünse de zor zanaat ,bunun farkına vardım:-)))

Sanırım iyi de okuyormuşum.Bunu beni dinleyen kişilerden anlayabiliyorum.tutumlarından,dikkat kesilişlerinden,o anda kıpırdamamalarından,o anda kimsenin o atmosferi bozmak istememesinden,bir işi varken 'bekleyin bak ,geliyorum ' deyişlerinden,istersen sabaha kadar oku deyişlerinden...bunları iltifat olarak görüyorum tabi...

Hele de işin içinde Cemal Süreya varsa....okurken içim kıpır kıpır oluyor...hani aşık olursun da içi içine sığmaz ya o derece...Cemal Süreya'nın şiir kitabını dahi almışımdır bu sebepten.Bazen kitap okumak canım istemediğimde ya da arada soluklanmak için şiir okuyorum anneme..Annem okuma tembelliği olanlardan.Dinlemeyi seviyor.Sanırım bu yüzden alışığım sesli okumalara...


Ah Tanrım ,keşke Cemal Süreya'nın 8.10 Vapuru şiirini ben yazabilseydim! Bazen böyle yazarların ,şairlerin yazdıklarını keşke ben yazabilseydim diye imrendiğim olur.
Şair 8.10 Vapuru şiirini yazdığında 25 yaşındaymış,düşünün! Aslında kendisi maliye müfettişi.Kel Alaka yani !


Edebiyat bölümü okumakla yazar şair olunmuyor görüşünün kanıtı bu işte .Adam bırakın iktisadı,maliyeyi ; adam edebiyat dergisi çıkarıyor.Hem de hangileri dersiniz ! Papirüs dergisinin Haziran 1966- Mayıs 1970 yılları arasında 47, 1980-1981 yılları  arasında da iki sayı daha çıkarmış.

Bu arada Cemal Süreya şiirlerinde en çok cinsellikten bahseden şairdir.Ama nedense üzerinde çok basit,yavan,porno,müstehcen durmuyor.Hele hele 20 Şiir 'deki Afyon Garındaki şiiri mizahi bile denilebilir.Bu 20 şiiri ardıardına sevgilinizle,eşinizle,en can arkadaşınızla seriyi takip ederek , ikili okursanız keyfini alırsınız.
Yırtılan İpek Sesiyle ve Burkulan altın Hali Güneşin şiirleri de ardı ardına okunmalı. Üvercinka, Kan Var Kelimelerin Altında,Beni Öp Sonra Doğur Beni, Aslan Heykelleri,Vakit Var Daha,Özür ....Hangisini ,hangisini yazayım size ! Şiir okumadıysanız şimdiye dek başlamak için iyi bir şairdir Cemal Süreya ! Sonra okursunuz Ece   Ayhan'ı ,Edip Cansever'i,Turgut Uyar'ı ...

Nerdeyse bir şiir akşamına döndürdüm burayı..
Hani bir Cemal Süreya şiiri paylaşalım...Umarım beğenirsiniz...
Adından çok bahsettik 8.10 Vapuru :


  Sesinde ne var biliyor musun
Bir bahçenin ortası var
Mavi ipek kış çiçeği
Sigara içmek için
Üst kata çıkıyorsun

Sesinde ne var biliyor musun
Uykusuz Türkçe var
İşinden memnun değilsin
Bu kenti sevmiyorsun
Bir adam gazetesini katlar

Sesinde ne var biliyor musun
Eski öpüşler var
Banyonun buzlu camı
Birkaç gün görünmedin
Okul şarkıları var

Sesinde ne var biliyor musun
Ev dağınıklığı var
İkide bir elini başına götürüp
Rüzgarda dağılan yalnızlığını
Düzeltiyorsun.

Sesinde ne var biliyor musun
Söyleyemediğin sözcükler var
Küçücük şeyler belki
Ama günün bu saatinde
Anıt gibi dururlar

Sesinde ne var biliyor musun
Söyleyemediğin sözcükler var.


Yorum Gönder