Ana içeriğe atla

Günü Geçmiştir,Anlamı Hiç Bitmeyecektir...
Güçlü adımlarıyla sağlam basıyordu yere.Pencereye kadar gitti.Dalgın ama kararlı,kendinden taviz vermeyen,güçlü,kendinden emin bir adamın sesi yankılanıyordu.Kazım Karabekir tehlike sinyalini bildirmek üzere içeri girdiğinde son durumu arz ettiğinde ' Geldikleri gibi giderler ' demişti Türk ulusunun kurucusu Atatürk.

Atatürk'ün Mondros Ateşkes Antlaşması'nın ardından gösterdiği tavır. 
Bu görüntü zihnime mıh gibi çakılmıştı benim.Çünkü benim tarihi sevdiren,tarihi sınıfta tiyatro oyunu gibi oynayan,şu günde bile Atatürk'ün gençliğine ve duruşuna benzettiğim çok kıymetli bir öğretmenim vardı.

Tarihi sevmemde büyük etken olan bu öğretmenim,mezun olduktan sonra bile tarihe karşı ilgimin azalmayışımın sebebiydi.

Ondan sonraki hiçbir dönemimde ,sosyal bilimler ve edebiyat bölümü okumama rağmen ,tarihin envai çeşitini lise dönemimde görmeme rağmen üzerimde tesir bırakan hiçbir tarih öğretmenine rastalamadım.

Bu öğretmenim gözümdeki öğretmenlik çıtasını o kadar yükseltmişti ki ,ondan sonra ki karşıma çıkan her öğretmeni onunla ölçtüm desem yalan olmaz.

Benim çok kıymet verdiğim öğretmenlerim oldu.Her hatırladığımda adlarını hatırla anımsadığım,selam verip konuştuğum,zaman zaman mezun olduğum, okula tiyatro için gittiğimde onların gurur dolu bakışlarıyla karşılaştığım her anım kıymetli ve onurlu olduğum zamanlarım oluyor...

Diğer tarafta zihnimde sadece isimleriyle kalmış olanlar da var.Zaman zaman onlarla da karşılaşıyoruz,kimiyle konuşuyoruz da...

ama kimisi var ki görmek bile mutlu etmiyor beni..iki adım ötemde dahi olsa , 'hatırladınız mı ben 21 nolu şu öğrenciyim' demeye dilim varmıyor.Onları görünce acı,kekremsi,akşamdan kalma bir sarhoşluk yayılıyor içime.Biliyorum ben çok terbiyesizim bu konuda ama, içimden gelmediği için  selam vermiyorum !!

Sonra kendi kendimi suçluyorum ama yüreğim hissetmediğim şeyi ,sırf yapmış olmak için yapma mantığını, gösterişini kabul etmiyor..Bu da benim ayıbım !

Ama hala gündelik yaşamımda çok sık olmasa bile aradığım sorduğum, yanlarına ziyaretine gittiğim çok kıymetli öğretmenlerim vardır...

Eminim bu durum bir tek bana has değildir herhalde ...Herkesin vardır değil mi böyle hayatında olumlu iz bırakan ,bırakmayan,iz bırakıp da unutulmak istenenler,görünce unutulmayanlar...

Öğretmenliğe günümüzde garanti iş olanağı,kapağı devlete dayama olarak bakılıyor ama ...Öğretmenlik de bir yetenek işidir kanımca.Salla başını al maaşinı anlayışıyla bir çok insan öğretmen olmak istiyor.İş bununla da bitmiyor ! Öğretmen adayları kendi alanında yeterlilik sınavından geçmek yerine ilgili olmadığı derslerin sınavından da tabi tutuluyor.Tarih öğretmeni olacak bir kişi neden matematik sorusu çözmek zorunda kalsın ki ! Eğitim bilimlerinin test kitapları olmasına yerine bir kaç kaynak verilir örnek.Aday onları okur kim en fazla doğru cevapladı,kim daha güzel yorumladı,değerlendirdi,buna göre sıralama olur..

hoş ben işin test kısmına da karşıyım.Oldum bitti klasik sınavı severim ben.Hoca söz gelimi 5 soru verir, istediğin kadar yaz ,yorumla,doldur sayfayı...a,b,c,d,e şıkları bireyi tembelciliğe ,ezbere iten en kötü sistem.İstesen beş şıkla da ilişki kurabilirim.Öğretmenlik gibi bir mesleği icra etmek için bile test mi olacağım!
(Bu da ayrı bir konu zaten (!)Bana kalırsa okuyan öğretmenlik mezunları bile fakültelerince mülakata girebilir.Bir eleme sürecine girebilir.
amaaaa bu sistem ülkemizde zor uygulanır...Bunu da kılıfına uydurmaları işten bile değil hani..onca sıkı denetime karşı soruların her sene ele geçirildiği,kopya çekildiği duyumları,sözlü mülakata gelince bir takım zümrelerin sınavı kazanmada ön etkisinin olduğu  göz önüne alınınca bu sistem Türkiye'de zor uygulanır...

okullarda gördüğüm kadarıyla günümüzde  bu kutsallığı icra eden öğretmen sayısı bir elin beş parmağını zor geçiyor.Bunu nerdeyse çoğu yazımda vurguluyorum.Yaptıkları her fedakarlığa rağmen soruşturma geçirip duran öğretmenler,bırakın ödüllendirmeyi Şükriye Hanım,bari maaşımızdan kesilmesin diyenler,ceza alırım yerimden olurum deyip sündürülenler, eğitim için AB projelerine girip başarı gösterip de tebrik bile edilmeyenler,bir köy okulunu küçük görüp başarıları için tebrik etmek yerine müdürü arayıp 'bir yanlışlık olmasın' diyenler,kendi öğrencisinin kapasitesini bilip daha iyi yapacağını bilen öğretmenin çocuklarının sınavının güzel geçmediğini söyleyince yetkili müdürlükten 'onlarla alay edildiği ' gerekçesine takriben ne haller duyuyoruz...Ve bu öğretmenlerin korkusuzca ,kendinden emin tavırlarını görüyoruz...

Ki ben böyle idealist,kendinden emin,koyun sürüsü yetiştirmekle kendinle gurur duyan değil; araştıran,sorgulayan,merak eden,kin fikirleri ve duruşları olan çocuklar yetiştiren bu sıradışı öğretmenlerimin Öğretmenler Gününü kutluyorum....Hürmetle de ellerinden öpüyorum ...

Çünkü bizim onlar gibi öğretmenlere ihtiyacımız var....

      


Yorumlar

Mahalle Dayısı! dedi ki…
Öğretmen öğrettikçe öğrenen, öğrendikçe öğretendir, yani Vatandır Anadoludur. Eline sağlık..
Şanselize Bulvarı dedi ki…
teşekkür ederim Mahalle dayısı,değerli yorumun için:))

Bu blogdaki popüler yayınlar

Güzel İnsanlar Biriktirmişim,

Bugün bir huysuzluk vardı üzerimde.Gece de uyuyamamışım.Sabah gözümü bankanın mesajıyla açtım.Sağolsunlar,bugün şerefine,alışveriş edeceğim noktalardan ne alırsam üç katı fazla puan vereceklermiş.Ben ise ihtiyacım olmadıkça alışveriş etmeyi seven bir tip olmadığımdan bu mesaj bana yaramadı.Sağolsunlar yine de sağır sultandan önce doğum günümü kutlama lütfunda bulundular.


Annem bugün  benim için  hazırlık yaparken  neli pasta  istediğimi sordu.Ben de beş karış suratla yapmamasını söyledim.Dedim ya ,doğum günüm benim için tam bir mutluluk kaynağı değil.Hatırlanmak,kutlanmak güzel şeyler.Sadece yanağıma iki öpücük ve seni seviyorum demeleri yeterli...Yoksa insanların benim için yorulmalarını istemiyorum.Hele hele oruçluyken...Ama annem bu...Koca kazık olmama rağmen tüm gününü mutfakta geçirme pahasına da olsa birbirinden leziz 4 çeşit yemeği yetiştirdi,üzerine bu moloz yığını düşmüş gibi duran bezmin bir kıza doğum günü pastası yaptı.Masayı da kurdu bir güzel...Gık bile demedi..Öyle keyi…

Küçücük Ufacık Evlerin Dekorasyon Modellleri

Bugünlerde dar ev dekorasyonlarına takıldım kaldım resmen.
1+1 ev düzen durumları anlayacağınız,
bugün bir ilk daha yapayım dedim.
çoğu kişi zaten biliyor az çok geniş evlerde ne kullanılıp kullanılmayacağını.Ama önemli olan dar ev dizaynı yapabilmek.Ben biraz araştırdım.Belki sizin de işinize yarayan bir kaç fikir olabilir diye paylaşıyorum.


Koridordaki ölü alanları değerlendirmek için uygun bir yol
Şayet sizin de böyle dar holünüz varsa bence uygulanması makul bir seçenek


Mutfağınız bu şekilde dar ise iki tarafı da tezgahlı yapmak yerine bir tarafı aynalı veya camlı büfe olarak tasarlamak mantıklı görünüyor.hem evi aydınlık hem de büyük gösteriyormuş öylesi.
yatak odası küçük.gardrop küçük sorununa küçük bir dolap çözümü.yatağın tepesindeki o dolap hoşuma gitmedi gerçi.bir dolabın kapağı aynalı biri ünlü bir ressamın tablosu olsa ne güzel olurdu ! Klimt desem ;-)
İşte bu da başka bir mutfak dekoru çeşiti.Üst dolabı benim zevkimi yansıtıyor.Kullanışlı.
Bu da başka bir mutfak dolabı re…

Aşk Yemini Filmini konuşuyoruz,hadi ne içiyorsanız onunla gelin :-))

Yapım:2011 - ABD

Tür:Dram,  Romantik,  

Süre: 104 dakika

Yönetmen:Michael Sucsy, 

Oyuncular:Rachel McAdams,
Channing Tatum,
Scott Speedman,
Sam Neill,
Jessica Lange

Müzisyen :  Rachel Portman,
Michael Brook, 

Görüntü Y.: Rogier Stoffers, 

Senaryo:Abby Kohn,
Stuart Sender,
Michael Sucsy,
Marc Silverstein,
Jason Katims, 
Yapımcı: Roger Birnbaum,
Jonathan Glickman,
Austin Hearst,
Paul Taublieb,
Susan Cooper,
Gary Barber, " Aşk Yemini " adlı filmi izledim bu akşam.Başrollerinde Rachel McAdams ve Chaning Tatum'un oynadığı bu film kimilerine göre tipik türk sinemasını çağrıştırsa da olayın kurgusu ajiteden uzakta bir gerçekliğin gözü oluyor.Oyunculuklar başarılıydı.Hikayenin kurgusunu da başarılı buldum.Olayın sonunu tahmin edemiyorsunuz.Eden varsa tebrik ederim : ama şunu itiraf etmenizi de beklerim;düşünün şimdi :
Kızın yaşadıkları,Leo'nun çırpınışları....Ne bileyim ya beni çok etkiledi.Ne kadar zor bir durum olsa gerek,çok seviyorsun,eşin/sevgilin seni unutuyor,ailesiyle…