Ana içeriğe atla

Bir Kelime,Bin Anı

Deniz kabukları ,mektuplarımı fatoş'umu,mersin günlerimi anımsatır mesela.


bazen tek bir şey aklınıza bir çok şeyler getirir.
mesela atıyorum biri kalem dese aklınıza birileri gelir,bir çağrışım yapar,öyle işte...

benim de böyle bir çok anılarım zihinime dökülür tekrar.Aslında unutmazsın da işte,tarihin tozlu sayfasında(bu da ne klişe laftır değil mi! ) ardılanır...

Ne zaman 11 Ağustos olsa sabahın ilk çalan telefonunda abimin son kez sesini duyuşum aklıma gelir.Doğum günlerimi kutlamayı sevmem bu yüzden.Sezen Aksu'nun gidiyorum şarkısını duyunca...her yazı yazışımda fikirliğini...her Isparta sözcüğünü işittiğimde...her yemek yapışımda..her gökgürültüsü olduğunda....her aldığım kitapta..her Soner Yalçın'ın adını işittiğimde...ah bu aklıma gelenler...

Hermann Hesse -Bozkır Kurdu'nun Yolculuğu dese biri veya görsen, Eskişehirli Rus Göçmen Topçu Paryoşa gelir aklıma.Eskişehir Nevizade gelir sonracıma.İlk dönme dolaba binişim aklıma gelir.Oblomov muhabbetimiz düşer.

tiyatro,konservatuar,eskişehir,osmangazi yurdu,kırmızı,Ena,Deniz,Aşkı Memnun Beşir'i Baran ,Ranzanın altında bira içişimizin maceraları...aklıma geliyor işte...  

Felsefe mantık sosyoloji insan ilişkileri psikoloji dese birileri hemen Meral öğretmenim gelir.Onunla olan anılar  canlanır zihnimde.Nietzche Ağladığında kitabını görsem aklıma gelir.Albert Camus görsem aklıma gelir.Feminizm ,erkek düşmanlığı değil,kadın erkek eşitliğidir ,deseler aklıma gelir..
Bilimler Tarihi deseler Banu Alkan hocam aklıma gelir.Kitaplar,İpek Ongun,Maria Antionet aklıma gelir,tekerlekleri hatırlarım.

Bira,Efes Pilsen,Blue Cazz Bar ,Gun's roses Don't cry,saz ,suskunluk,küçük prens,yağmur deseler aklıma Karun suskunu gelir..Yaşar -beni koyup gitme dese biri Alplerin Er kişisi aklıma gelir...

Makarna dese birileri sinema izleyelim dese bir zamanlar gönüllülerle buluşup bulup makarna yapışımız aklıma gelir.Ajan Salt denilse sinema günlerimiz aklıma düşer.

Seyirlik değil ömürlük olsun duyduğunda şişko matematik gelir aklına.Keşke bu şarkı onun varlığıyla benim için kötü bir anı olmasaydı dersin..
Bazen böyledir işte hatırlamaktan mutlu olmadığın anıları da çağrıştırır sana ,duydukların, izlediklerin.... 

Cemal Süreya,Oğuz Atay,Hüseyin Rahmi Gürpınar deseler Sanat Ritüel gelir aklıma.Ha bir de Stone Charden L'avventura şarkısı...Yasaklı kelimelere değinmeden tabular edindiğimiz hayatta ,bazı kişiler çağrışım bile bırakmadan,çağrışımlarını hatırlamak istemediğimiz şekilde giderler sessizce hayatımızdan...İz bırakmadan gidenlerdir onlar...Ben de böyleyim işte kimince iz olan,kimince iz olunamadan silinen belki...kim bilir:)
Yorumlar

Profösör dedi ki…
Bir harfin bile değeri var. Bir kelimenin bir cümlenin bize çağrıştırdığı hayata dair söyleyecekleri var.
deeptone dedi ki…
ne güzel yazı bu ama.
peki çakıl taşı ne hatırlatır.
:)
ebru dedi ki…
Yazıyla beraber sözcükler bana da çağrıştırdı hatırlattı unuttuklarımı,hemen hatirlayamadiklarimi .alt beyin mı üst tarafı mı artık neresiyse hazır bekliyor aslında bişeyleri cagrisimlamak için.

Bak bozkirkurdu dedin ben şimdi o an hissettiklerimiz pesini izini sürüyorum sayende.....
Şanselize Bulvarı dedi ki…
Profesör,

evet hayat boyunca paylaştıklarımız bize anılarımızı beraberinde getiriyor.

deeptone,

Teşekkür ederim.Beğenmen beni mutlu etti.çakıl taşı deyince Şebnem Ferah'ın o güzelim,beni anlatan şarkısı aklıma geliyor.Bugünlerde İstanbul ile ilgili bir kitap okuyorum,Koska sözcüğünü duyunca aklıma sen geliyorsun:))

Ebru,
o anılar zaten belleğimizde ya.çıkmak için fırsat kolluyor bence:)
Bozkırkurdu...ah bozkır kurdu...:)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Güzel İnsanlar Biriktirmişim,

Bugün bir huysuzluk vardı üzerimde.Gece de uyuyamamışım.Sabah gözümü bankanın mesajıyla açtım.Sağolsunlar,bugün şerefine,alışveriş edeceğim noktalardan ne alırsam üç katı fazla puan vereceklermiş.Ben ise ihtiyacım olmadıkça alışveriş etmeyi seven bir tip olmadığımdan bu mesaj bana yaramadı.Sağolsunlar yine de sağır sultandan önce doğum günümü kutlama lütfunda bulundular.


Annem bugün  benim için  hazırlık yaparken  neli pasta  istediğimi sordu.Ben de beş karış suratla yapmamasını söyledim.Dedim ya ,doğum günüm benim için tam bir mutluluk kaynağı değil.Hatırlanmak,kutlanmak güzel şeyler.Sadece yanağıma iki öpücük ve seni seviyorum demeleri yeterli...Yoksa insanların benim için yorulmalarını istemiyorum.Hele hele oruçluyken...Ama annem bu...Koca kazık olmama rağmen tüm gününü mutfakta geçirme pahasına da olsa birbirinden leziz 4 çeşit yemeği yetiştirdi,üzerine bu moloz yığını düşmüş gibi duran bezmin bir kıza doğum günü pastası yaptı.Masayı da kurdu bir güzel...Gık bile demedi..Öyle keyi…

Küçücük Ufacık Evlerin Dekorasyon Modellleri

Bugünlerde dar ev dekorasyonlarına takıldım kaldım resmen.
1+1 ev düzen durumları anlayacağınız,
bugün bir ilk daha yapayım dedim.
çoğu kişi zaten biliyor az çok geniş evlerde ne kullanılıp kullanılmayacağını.Ama önemli olan dar ev dizaynı yapabilmek.Ben biraz araştırdım.Belki sizin de işinize yarayan bir kaç fikir olabilir diye paylaşıyorum.


Koridordaki ölü alanları değerlendirmek için uygun bir yol
Şayet sizin de böyle dar holünüz varsa bence uygulanması makul bir seçenek


Mutfağınız bu şekilde dar ise iki tarafı da tezgahlı yapmak yerine bir tarafı aynalı veya camlı büfe olarak tasarlamak mantıklı görünüyor.hem evi aydınlık hem de büyük gösteriyormuş öylesi.
yatak odası küçük.gardrop küçük sorununa küçük bir dolap çözümü.yatağın tepesindeki o dolap hoşuma gitmedi gerçi.bir dolabın kapağı aynalı biri ünlü bir ressamın tablosu olsa ne güzel olurdu ! Klimt desem ;-)
İşte bu da başka bir mutfak dekoru çeşiti.Üst dolabı benim zevkimi yansıtıyor.Kullanışlı.
Bu da başka bir mutfak dolabı re…

Aşk Yemini Filmini konuşuyoruz,hadi ne içiyorsanız onunla gelin :-))

Yapım:2011 - ABD

Tür:Dram,  Romantik,  

Süre: 104 dakika

Yönetmen:Michael Sucsy, 

Oyuncular:Rachel McAdams,
Channing Tatum,
Scott Speedman,
Sam Neill,
Jessica Lange

Müzisyen :  Rachel Portman,
Michael Brook, 

Görüntü Y.: Rogier Stoffers, 

Senaryo:Abby Kohn,
Stuart Sender,
Michael Sucsy,
Marc Silverstein,
Jason Katims, 
Yapımcı: Roger Birnbaum,
Jonathan Glickman,
Austin Hearst,
Paul Taublieb,
Susan Cooper,
Gary Barber, " Aşk Yemini " adlı filmi izledim bu akşam.Başrollerinde Rachel McAdams ve Chaning Tatum'un oynadığı bu film kimilerine göre tipik türk sinemasını çağrıştırsa da olayın kurgusu ajiteden uzakta bir gerçekliğin gözü oluyor.Oyunculuklar başarılıydı.Hikayenin kurgusunu da başarılı buldum.Olayın sonunu tahmin edemiyorsunuz.Eden varsa tebrik ederim : ama şunu itiraf etmenizi de beklerim;düşünün şimdi :
Kızın yaşadıkları,Leo'nun çırpınışları....Ne bileyim ya beni çok etkiledi.Ne kadar zor bir durum olsa gerek,çok seviyorsun,eşin/sevgilin seni unutuyor,ailesiyle…