Ana içeriğe atla

Hafife Aldığım Ezcaılığın Karşıma Çıkan Güzel Süprizi


Güya ben 10 gün ortalarda dolanamayacaktım değil mi ! Ah bu ben ! 
Bugünlerde eczacılık ilmine kafayı taktığım için bir parmağım maşallah hep internette.Sebep buyken ,bu sırada  keşfettiğim şeyi paylaşmadan ,blogumun önünden geçerken bir dosta selam verircesine çiğnemeyeyim dedim...

efendim sebebi ziyaretimiz ,eczacılık tarihi ve eski dönemlerdeki eczacılık zanaatı hakkında bilgiler toplamaya çalışmak.Araştırmacı gazeteci gibi bızzzzt(!) komşudaki eczanade, bızzzt(!) yılların eski eczanesi Şifa Hastanesi,ordan da sanal alemin eczacılık sitelerinde soluğu alıyorum. 
Okuyorum okuyorum okuyorum..Meğer eczacılık ne mübarek bir meslekmiş.Ben eczacıları hep esnaf adam bunlar,nesini okuyorlar anlamıyorum diye cahil cahil takınırken, meğer eczacılık neymiş öyle !

Bugünlerde Haldun Taner'in Fazilet Eczanesi'ni sahneye koymayı düşünüyorum ya ben , durum güncelliğini koruyor mu,ne derece koyuyor,hangi hastalıklarda önemini yitirmemiş diye çırpınırken son derece önemli ve derin bilgiler edinmiş de oldum laf aramızda.

Moliere'nin Hastalık Hastası oyununda da eczacı ve doktor olduğu için ,bununla ilgili terim sözcüklerine bugünlerde pek aşinayım,efenim.Buradan hareketle merakım her geçen gün katlanıyor da katlanıyor.araştırmalarınız bitti mi peki ,diye soracak olursanız halâ araştırmalarım sürüyor.Bir labaratuara girmediğim kaldı.Yakında o da an meselesidir !

Neyse benim bu araştırmalarım devam ederken ,oyun hakkında bir kaç inceleme yazısı okumak isterken,dekoru hakkında bir kaç fikrim olsun isterken ve kafamı eczacılığın ilmine adamışken..
Bir de ne göreyim ben !Bir eczacı arkadaş Fazilet Eczanesi  oyunu hakkında  yazı yazmamış mı ! Hem de bu kıymetli arkadaşımızın da  bir blogu varmıymış ! Yazılarının çoğu da oldukça iyi,birikimli ,içeriği zengin,dolu dolu bir değilmiymiş! Hem de üstüne üstlük o kadar güzel paylaşımları ve yazıları olmasına karşın takipçi sayısı yok denecek kadar az !
Oysa  herkesin okumasını istediğim yazılar..
Düşünün uçakta Fazıl Say ile karşılaştığından öyle güzel bahsediyor ki...Hem Fazıl Say'ın Uçak Notları kitabına dikkati çekiyor, hem müziğine değiniyor, hem de müzisyen kişiliğine dek uzanan sohbetini kaleme döküyor.Klasik müzik üzerine ayrı,kitaplar üzerine ayrı,eczacılığa dair ayrı,düşüncelerine dair ayrı olmak üzere 4 ayrı blogu var ve her biri kendince dolu içeriklere sahip...

İlginizi eğer çekebildimse 4 ayrı blogun adresini burada paylaşmak istiyorum.

Bakalım siz ne düşüneceksiniz !   

eczaciliktarihi.blogspot.com - Fazilet Eczanesi

haliltekiner.blogspot.com - Yazarak Düşündüklerim

klasikmuziknotlari.blogspot.com - Klasik Müzik

okudumdaneoldu.blogspot.com

Ha bir de şu blogu var :

haldun-taner.blogspot.com

2013'ün ilk güzel süprizi oldu bu blogla karşılaşmam.Böyle dolu dolu yazan bir insandan bence herkes istifade etmeli diye düşünüyorum.Belki sizler de beğenir ,benim gibi feyz alırsınız diye sayfamda paylaşmak istedim...
Öyle bir okuma listesi hazırlamış ki,tam bir kütüphaneci ,arşivci özelliği .
Kütüphanem için demirbaş defteri tuttuğumu gören ,şahsıma ait kaşemi gören arkadaşlarım gözlerini devirirken ,bu tutum karşısında ne derler acaba !
(Biz böylesini kütüphanede demirbaş defterine yazardık.Ama böylesine hiç rastlamamıştım.Şahsen kütüphanede çalışmasam bir zaman,hiç böyle bir şey aklıma gelmezdi benim.Bu yüzden hayran oldum desem yeri )

Ne var bu kadar abartacak, diyebilirsiniz.Ama kitaplarını bu şekilde sıralayan bir insan ,sanıyorum o kitapların anlamlarını özümseyebiliyordur...

Diliyorum Tanrımdan ,
birgün benim de böyle klasik müzikten anlayan,kitapları seven,sanattan anlayan,benden daha bilgili,benden daha görmüş geçirmiş,hoşgörü sahibi bir sevdiceğim olur...

zor ama umut ekmeğin fakiri be kardeşim:-)))

sözün özü ,siz bir inceleyin hele ,tamam mı !

Günü çok sevdiğim bir müzikle kapamak istiyorum izninizle. 
Mozart'ın Amadeus albümünden bir Türk kızı için bestelediği Zaide opereti...Keyifle dinlediklerimden bir tanesi...

sevgiyle kalın...


 Bir minik not : Yazarın profilinden fotoğraflarını görmek mümkün ama ben izinsiz bloguma koymak istemedim fotoğrafını.Belki hoşuna gitmeyebilir diye.bunun yerine bir zamanlar eczacılıkta sık kullanılan havanı koydum ki,eczacılığı simgeleyen bir görsel olsun;)Yorumlar

umay dedi ki…
amin canım bütün dileklerin 2013'te gerçek olsun..
Ebru i.S. dedi ki…
senin içinde kendini kaybedebileceğin bir hazine demek.ben de merak ettim bak şimdi.ziyaretine gideyim en kısa zamanda.
eczacılar için yaygın kullanılan bir tanımlama vardır.okumuş bakkal denir. araştırmalarında sana ışık tutsun bu da;)
Profösör dedi ki…
"Ben bir kurbağayım" 2013'e bu şekilde girdim. Sayfamda bekliyorum. :))
Shirin Serkan dedi ki…
senden övgü alan bir blog kesin iyidir.:) hemen bakılacak..
ayrıca kendin için dilediğin dilek umarım bu yıl gerçekleşir..
Şanselize Bulvarı dedi ki…
umarım beğenirsin sen de,şu an yazarı askerde olduğu için pek güncelleyemiyor sanırım.Biraz araştırdım,kendisi ayrıca Andante adlı bir müzik dergisinde yazıyor:))
Yazısından istifade edilebilecek değerli bir insan olduğuna inandım ben:))
iyi temennilerin için bir kez daha teşekkür ederim:))

Bu blogdaki popüler yayınlar

Güzel İnsanlar Biriktirmişim,

Bugün bir huysuzluk vardı üzerimde.Gece de uyuyamamışım.Sabah gözümü bankanın mesajıyla açtım.Sağolsunlar,bugün şerefine,alışveriş edeceğim noktalardan ne alırsam üç katı fazla puan vereceklermiş.Ben ise ihtiyacım olmadıkça alışveriş etmeyi seven bir tip olmadığımdan bu mesaj bana yaramadı.Sağolsunlar yine de sağır sultandan önce doğum günümü kutlama lütfunda bulundular.


Annem bugün  benim için  hazırlık yaparken  neli pasta  istediğimi sordu.Ben de beş karış suratla yapmamasını söyledim.Dedim ya ,doğum günüm benim için tam bir mutluluk kaynağı değil.Hatırlanmak,kutlanmak güzel şeyler.Sadece yanağıma iki öpücük ve seni seviyorum demeleri yeterli...Yoksa insanların benim için yorulmalarını istemiyorum.Hele hele oruçluyken...Ama annem bu...Koca kazık olmama rağmen tüm gününü mutfakta geçirme pahasına da olsa birbirinden leziz 4 çeşit yemeği yetiştirdi,üzerine bu moloz yığını düşmüş gibi duran bezmin bir kıza doğum günü pastası yaptı.Masayı da kurdu bir güzel...Gık bile demedi..Öyle keyi…

Küçücük Ufacık Evlerin Dekorasyon Modellleri

Bugünlerde dar ev dekorasyonlarına takıldım kaldım resmen.
1+1 ev düzen durumları anlayacağınız,
bugün bir ilk daha yapayım dedim.
çoğu kişi zaten biliyor az çok geniş evlerde ne kullanılıp kullanılmayacağını.Ama önemli olan dar ev dizaynı yapabilmek.Ben biraz araştırdım.Belki sizin de işinize yarayan bir kaç fikir olabilir diye paylaşıyorum.


Koridordaki ölü alanları değerlendirmek için uygun bir yol
Şayet sizin de böyle dar holünüz varsa bence uygulanması makul bir seçenek


Mutfağınız bu şekilde dar ise iki tarafı da tezgahlı yapmak yerine bir tarafı aynalı veya camlı büfe olarak tasarlamak mantıklı görünüyor.hem evi aydınlık hem de büyük gösteriyormuş öylesi.
yatak odası küçük.gardrop küçük sorununa küçük bir dolap çözümü.yatağın tepesindeki o dolap hoşuma gitmedi gerçi.bir dolabın kapağı aynalı biri ünlü bir ressamın tablosu olsa ne güzel olurdu ! Klimt desem ;-)
İşte bu da başka bir mutfak dekoru çeşiti.Üst dolabı benim zevkimi yansıtıyor.Kullanışlı.
Bu da başka bir mutfak dolabı re…

Aşk Yemini Filmini konuşuyoruz,hadi ne içiyorsanız onunla gelin :-))

Yapım:2011 - ABD

Tür:Dram,  Romantik,  

Süre: 104 dakika

Yönetmen:Michael Sucsy, 

Oyuncular:Rachel McAdams,
Channing Tatum,
Scott Speedman,
Sam Neill,
Jessica Lange

Müzisyen :  Rachel Portman,
Michael Brook, 

Görüntü Y.: Rogier Stoffers, 

Senaryo:Abby Kohn,
Stuart Sender,
Michael Sucsy,
Marc Silverstein,
Jason Katims, 
Yapımcı: Roger Birnbaum,
Jonathan Glickman,
Austin Hearst,
Paul Taublieb,
Susan Cooper,
Gary Barber, " Aşk Yemini " adlı filmi izledim bu akşam.Başrollerinde Rachel McAdams ve Chaning Tatum'un oynadığı bu film kimilerine göre tipik türk sinemasını çağrıştırsa da olayın kurgusu ajiteden uzakta bir gerçekliğin gözü oluyor.Oyunculuklar başarılıydı.Hikayenin kurgusunu da başarılı buldum.Olayın sonunu tahmin edemiyorsunuz.Eden varsa tebrik ederim : ama şunu itiraf etmenizi de beklerim;düşünün şimdi :
Kızın yaşadıkları,Leo'nun çırpınışları....Ne bileyim ya beni çok etkiledi.Ne kadar zor bir durum olsa gerek,çok seviyorsun,eşin/sevgilin seni unutuyor,ailesiyle…