Ana içeriğe atla

Son Günlerden Seçki Haberler

AŞKLAMA - METİN ELOĞLU
Şiirler
Şaraptı rakıydı şuydu buydu
Kişi esrimeyi bir aşkta tatmalı ilkten
Dedim ya ondan gayrı korkuluğa güvenmem
İçtiğim hep aşktı benim gerisi tortu

Sevişik bir keçi yumukgöz oğlağına
Özüne aşk sızmış o sütü emziriyor
Yumurtasını bir kovuğa koyarken
Aşkı da koyuyor anaç zargana

Aşk mavisi tükendiyse o boşuna denizde
Bil ki diken diken bir çamurla örtülüdür sığlığı
Niye enez bu zambak diye sordular mıydı
Aşksız geçen günlerinde örselenmiş, de

Aşk bürünmeseydi de bak hiç şakır mıydı
Şu bi damlacık isketeyi tâ gagadan kuyruğa
Kişi gönlünü yitirdi mi ne yüzle çıkar sokağa
Yaşamda nesi varsa aşk işte onun adı

Ansızın aşkla yağdı da sular
Ondan kokulandı ıtır çiçeklendi elma
Doğayla el ele bizi üreten bir sevgi var
Evrende en soylusu sezdim ki bu çoğalma
Metin Eloğlu

Keyif Sanat Kahvesi'nde bu hafta Metin Eloğlu şiirleri okunacakmış.Günlerden beri katılamadığım şiir akşamlarına yarın katılabileceğimi ümit ediyorum.İnşallah! Çünkü çok özledim şiir akşamlarında geçirdiğim zamanın keyfini.

Şair ise hayatını İstanbul'da geçirmiş.1927 
yıllarında doğup 1985 yılında ölmüş.
Kendisi hem bir şair hem bir ressam.Pek çok eserinin olması yanı sıra TDK şiir ödülüne de layık görülmüş bir şair.Şiirlerinde her ne kadar Orhan Veli etkileri de olsa aslında o Nazım Hikmet'in İnsan Manzaraları etkileri taşıdığı da gözlemler içinde.Ece Ayhan ve Behçet Necatigil de etkilerinin gözlemlendiği diğer şairler.Ataol Behramoğlu da Metin Eloğlu'nun şiirlerinden etkileniyor. Bu da kendisi hakkında küçük bir bilgi.

Aslında yarın yazmak daha mantıklıydı.Ama söz size.Hakkında bir kaç şey daha öğrenirsem ilk size yetiştireceğim dedikoduyu:)

Geçtiğimiz günlerde Moliere'in Hastalık Hastası oyununu oynadık ve toplu gösterimin sezonunu bitirdik çok şükür.Son zamanlarda ekip hafiften cozutmaya başlamıştı.İpler genelde hep bana sarıyordu.Ama neyse ki çevreden ve arkadaşların çevrelerinden olumlu tepkiler aldığım için bana sarfettikleri tüm olumsuz cümle ve kırıcı sözlerin cevabını performansımla ve izleyenlerin cümleleriyle aldılar.
Ben de kimseyle polemiğe girmeden,onları da yargılamadan en doğru şekilin göstereceğim performansla ilişkili olduğunu düşünerek sahnedeydim.

Oynamaktan en keyif aldığım sahneydi....Oooh Tanrı'ya bin şükür....! -Beline-

Şimdilerde ise değişik bir çalışmaya başladım.Tiyatroda Gratowski Deneysel Tiyatro  akımının bir örneğine başladım.Aslında bu öykü günlerinde okuduğum bir yazının farklı bir okuyuş çabalaması.Yetiştirebilirsem 19 Mayıs'ta Keyif Sanat Kahvesi'nde başlayacağım.Ama zihnimde ve kabimde o enerjinin sinmesi için 1 sene süre verdim kendime ileri aşama kaydedeceğim için.Konu ve yazar belli.ezber çalışmalarına başladım.Karakter tahlili ve bilmediğim sözcükleri öğrenmek ve tamamen hakim olmam gerekiyor.Beline karakteri zaten benim için zıttı.Ama bu da başka bir kulvarda bir karakter.Cins biraz.İsmini söylemeyeceğim.Belli mi olur ,belki geleceğim tutar oralara.

Tiyatro Medresesine başvurular başladı.Çok üzgünüm ama ben başvuru yapamıyorum.Bu sene de kendimce çalışmaya ,eşelemeye devam !

Hayatımda herşey yolunda gitmiyor elbette.Kimin gidiyor ki !Sorun bitiyor mu ' Bitmiyor...
Ama yılmak yok çalışmaya da devam....

Tiyatroyla yakından ilgilenen arkadaşlarım dışında kimseye söylemedim.Haberleri olacak bir gün ama süpriz olacak onlar için.

Yarın Kızılay Çadırında Gençlik İl Spor Müdürlüğüyle birlikte çadırda olacağım.
Pilatese başlayacaktım.Kaldı.Oysa heveslenmiştim...
Neyse onun yerine dikiş dikerim.Evde bir dolu onaracağım,revize edeceğim kıyafetler var.Hele bir onları yapayım...

Geçen gün de öğle yemeği için eve geldim.Uzun süre mutfağa geçmiyordum.Sanki plan yapmış da geçmişim gibi ,karnımın da acıkmasını fırsat bilerek yaratıcılıkta bulundum.bir an ,öylece !
Patlamış mısırı patlattım.Sonra onları bir tabağa aldım.ayrı bir yerde de 3 yumurta,biraz yoğurt ,süt,peynir,kekik,nane,kırmızı biber serptim.Sonra üstüne patlamış mısırları koydum karıştırdım.Yerken de çıtır çıtır yedim.Siz de isterseniz evde bayatlamış patlamış mısırları bu şekilde yapabilirsiniz.annem bazılarını sert buldu ama ben çıtır çıtır olduğu için sevdim.Kendim yapmış övmüş gibi olmayayayım ammmma......

Aman dereden tepeden haberler böyle.Siz de de sağlık afiyet olsun.Uykum geldi.
Kaçtım ben.Hadi görüşürüzzzz:)
   Yorumlar

deeptone dedi ki…
fotonu koymuşsun çok sevindim gördüğüme. yoğunsun. kolaylıklaaar.
:)
Şanselize Bulvarı dedi ki…
biraz sakinleştim aslında deep.Bunlar sadece günün ve haftanın belirli zamanlarında olan etkinlikler:))
Zaman zaman fotoğraflarımdan koyuyorum artık böyle.Bundan böyle de görebileceksin..:)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Güzel İnsanlar Biriktirmişim,

Bugün bir huysuzluk vardı üzerimde.Gece de uyuyamamışım.Sabah gözümü bankanın mesajıyla açtım.Sağolsunlar,bugün şerefine,alışveriş edeceğim noktalardan ne alırsam üç katı fazla puan vereceklermiş.Ben ise ihtiyacım olmadıkça alışveriş etmeyi seven bir tip olmadığımdan bu mesaj bana yaramadı.Sağolsunlar yine de sağır sultandan önce doğum günümü kutlama lütfunda bulundular.


Annem bugün  benim için  hazırlık yaparken  neli pasta  istediğimi sordu.Ben de beş karış suratla yapmamasını söyledim.Dedim ya ,doğum günüm benim için tam bir mutluluk kaynağı değil.Hatırlanmak,kutlanmak güzel şeyler.Sadece yanağıma iki öpücük ve seni seviyorum demeleri yeterli...Yoksa insanların benim için yorulmalarını istemiyorum.Hele hele oruçluyken...Ama annem bu...Koca kazık olmama rağmen tüm gününü mutfakta geçirme pahasına da olsa birbirinden leziz 4 çeşit yemeği yetiştirdi,üzerine bu moloz yığını düşmüş gibi duran bezmin bir kıza doğum günü pastası yaptı.Masayı da kurdu bir güzel...Gık bile demedi..Öyle keyi…

Küçücük Ufacık Evlerin Dekorasyon Modellleri

Bugünlerde dar ev dekorasyonlarına takıldım kaldım resmen.
1+1 ev düzen durumları anlayacağınız,
bugün bir ilk daha yapayım dedim.
çoğu kişi zaten biliyor az çok geniş evlerde ne kullanılıp kullanılmayacağını.Ama önemli olan dar ev dizaynı yapabilmek.Ben biraz araştırdım.Belki sizin de işinize yarayan bir kaç fikir olabilir diye paylaşıyorum.


Koridordaki ölü alanları değerlendirmek için uygun bir yol
Şayet sizin de böyle dar holünüz varsa bence uygulanması makul bir seçenek


Mutfağınız bu şekilde dar ise iki tarafı da tezgahlı yapmak yerine bir tarafı aynalı veya camlı büfe olarak tasarlamak mantıklı görünüyor.hem evi aydınlık hem de büyük gösteriyormuş öylesi.
yatak odası küçük.gardrop küçük sorununa küçük bir dolap çözümü.yatağın tepesindeki o dolap hoşuma gitmedi gerçi.bir dolabın kapağı aynalı biri ünlü bir ressamın tablosu olsa ne güzel olurdu ! Klimt desem ;-)
İşte bu da başka bir mutfak dekoru çeşiti.Üst dolabı benim zevkimi yansıtıyor.Kullanışlı.
Bu da başka bir mutfak dolabı re…

Aşk Yemini Filmini konuşuyoruz,hadi ne içiyorsanız onunla gelin :-))

Yapım:2011 - ABD

Tür:Dram,  Romantik,  

Süre: 104 dakika

Yönetmen:Michael Sucsy, 

Oyuncular:Rachel McAdams,
Channing Tatum,
Scott Speedman,
Sam Neill,
Jessica Lange

Müzisyen :  Rachel Portman,
Michael Brook, 

Görüntü Y.: Rogier Stoffers, 

Senaryo:Abby Kohn,
Stuart Sender,
Michael Sucsy,
Marc Silverstein,
Jason Katims, 
Yapımcı: Roger Birnbaum,
Jonathan Glickman,
Austin Hearst,
Paul Taublieb,
Susan Cooper,
Gary Barber, " Aşk Yemini " adlı filmi izledim bu akşam.Başrollerinde Rachel McAdams ve Chaning Tatum'un oynadığı bu film kimilerine göre tipik türk sinemasını çağrıştırsa da olayın kurgusu ajiteden uzakta bir gerçekliğin gözü oluyor.Oyunculuklar başarılıydı.Hikayenin kurgusunu da başarılı buldum.Olayın sonunu tahmin edemiyorsunuz.Eden varsa tebrik ederim : ama şunu itiraf etmenizi de beklerim;düşünün şimdi :
Kızın yaşadıkları,Leo'nun çırpınışları....Ne bileyim ya beni çok etkiledi.Ne kadar zor bir durum olsa gerek,çok seviyorsun,eşin/sevgilin seni unutuyor,ailesiyle…