Ana içeriğe atla

Mutfak Kaçamağı

Ne zaman gergin, ne zaman sıkıntılı olsam mutfağa girip soğuk salata,garnitür,aperatif meze gibi yiyecekler yaparken buluyorum kendimi. Karnım aç olsun olmasın keyif için salata yiyenlerden biriyim.Bu işi bir terapi olarak ciddiye alıyor ,sanattaki özgün yaratıcılığımı yiyeceklerde de kullanmaya devam ediyorum.

Biri değişik bir soğuk yemek mi hazırladı. Aynı lezzeti tutturana kadar onu yaparım .Baktım artık,elimin ayarı tuttu.O soğuk yemek üzerinde binbir türlü çeşitlemeler yapabilirim.

Zaten laf aramızda Cemal Süreya'nın 'Keşke bunun için sevseydim ' ile biten tüm şiirlerine kendimce çeşitlemeler yaptığım gibi:-))

Bunlardan bir tanesi aşağıdaki gece çeşitlemem :

deseydin yok diye yanımda para
bir ekmek koparırdık ekmeğin kenarından
ağzımda gevreyen kenarın gibi
çıtır tarafı yanağımı keserdi
keşke bunun için sevseydim seni

Neyse siz anladınız beni .Anladınız anladınııız:-) Ben bu konuda daha fazla sözcük sarfetmeyeyim o halde .

Kıssadan hisse yine gergin olduğum bir hafta ,eve de erken gelmişim .Ben şimdi mutfağa girip şöööyle soğuk bir aperatif hazırlamam mı...Hazırlarım...Sonra onun için kollarımı sıvamaz mıyım....Sıvarım .

Kırmızı lahanayı  ince ince doğrayıp tuzla ve biraz limonla ovdum...

Laf aramızda ovdurdum anneme.çünkü onlar rengini salınca elin mor mor oluyor.Annem kıyamadı ellerimin mor olmasına;)
Sonra 2 havucu rendenin küçük tarafından rendelemem mi....Rendeledim.  Dereotu ve maydanoz kıydım.Hepsini karıştırdım.Sonra bir kenarda da bir diş sarmısakla iki çay kaşığı kadar mayonez ile sarmısaklı yoğurt hazırladım mı sana....Üzerine dereotu ve kırmızı pul biberle süsledim mi al sana ,harika bir salata....Sizin damak tadınıza hitap eder mi bilmem .Kendim yapmış da övünmüş gibi olmayayım .....Amaaa tam da ağzımıza layık olmuş ki, salatadan bir kaşık kadar kalmadı. O anda uydurduğum bu basit salatayı şefin menüsü ( ! )ne koyuyorum.

Siz de deneyip üzerine bir değişiklik yaparsanız paylaşın. Telif hakkından değil canııım,benim de aklıma gelmeyen bir şey olmuştur,siz de paylaşın,ben de yapayım diye...Yoksa buncağızcık şeyden telif melif almam....Afiyet bal şeker olsun :-))) Bu blogdaki popüler yayınlar

Güzel İnsanlar Biriktirmişim,

Bugün bir huysuzluk vardı üzerimde.Gece de uyuyamamışım.Sabah gözümü bankanın mesajıyla açtım.Sağolsunlar,bugün şerefine,alışveriş edeceğim noktalardan ne alırsam üç katı fazla puan vereceklermiş.Ben ise ihtiyacım olmadıkça alışveriş etmeyi seven bir tip olmadığımdan bu mesaj bana yaramadı.Sağolsunlar yine de sağır sultandan önce doğum günümü kutlama lütfunda bulundular.


Annem bugün  benim için  hazırlık yaparken  neli pasta  istediğimi sordu.Ben de beş karış suratla yapmamasını söyledim.Dedim ya ,doğum günüm benim için tam bir mutluluk kaynağı değil.Hatırlanmak,kutlanmak güzel şeyler.Sadece yanağıma iki öpücük ve seni seviyorum demeleri yeterli...Yoksa insanların benim için yorulmalarını istemiyorum.Hele hele oruçluyken...Ama annem bu...Koca kazık olmama rağmen tüm gününü mutfakta geçirme pahasına da olsa birbirinden leziz 4 çeşit yemeği yetiştirdi,üzerine bu moloz yığını düşmüş gibi duran bezmin bir kıza doğum günü pastası yaptı.Masayı da kurdu bir güzel...Gık bile demedi..Öyle keyi…

Küçücük Ufacık Evlerin Dekorasyon Modellleri

Bugünlerde dar ev dekorasyonlarına takıldım kaldım resmen.
1+1 ev düzen durumları anlayacağınız,
bugün bir ilk daha yapayım dedim.
çoğu kişi zaten biliyor az çok geniş evlerde ne kullanılıp kullanılmayacağını.Ama önemli olan dar ev dizaynı yapabilmek.Ben biraz araştırdım.Belki sizin de işinize yarayan bir kaç fikir olabilir diye paylaşıyorum.


Koridordaki ölü alanları değerlendirmek için uygun bir yol
Şayet sizin de böyle dar holünüz varsa bence uygulanması makul bir seçenek


Mutfağınız bu şekilde dar ise iki tarafı da tezgahlı yapmak yerine bir tarafı aynalı veya camlı büfe olarak tasarlamak mantıklı görünüyor.hem evi aydınlık hem de büyük gösteriyormuş öylesi.
yatak odası küçük.gardrop küçük sorununa küçük bir dolap çözümü.yatağın tepesindeki o dolap hoşuma gitmedi gerçi.bir dolabın kapağı aynalı biri ünlü bir ressamın tablosu olsa ne güzel olurdu ! Klimt desem ;-)
İşte bu da başka bir mutfak dekoru çeşiti.Üst dolabı benim zevkimi yansıtıyor.Kullanışlı.
Bu da başka bir mutfak dolabı re…

................

Ayyyy sabah sabah duydum şoklara girdim ! Meğer gündemin yüzeyselinde takılı kalmışım ben. Sabah annemle sohbet ederken ağzından şöyle bir cümle çıktı annemin : "artık kurumların adı Atatürk ile başlamayacak" "Atatürk Kültür Merkezi ,Atatürk Kapalı Spor Salonu...." bu ne ?
Şaka mı bu ,dedim.Aslında beklenilmeyecek bir şey değil bu.Ama ne bileyim onlar benim uydurmalarımdı ,gerçek olmamıştı.
Tüylerim diken diken diken oldu.Atatürk ibaresi kaldırılıyormuş.Bayramlarım kutlanmıyormuş.
Kanım dondu resmen ya.
Hele ki evlerimize astığımız bayraklar ve atatürk resimlerimiz bile izinli olacakmış.
Oktay Sinanoğlu'nun Bye Bye Türkçe'sinin ilk bölümü vardır hani.İlk okuduğumda çok korkmuştum ,endişelenmiştim.bir o kadar da içimdeki o ataleti yenmemin bir sebebiydi o örnek.
Nasıl korkmuştum o kitabı okurken ben !
İnsanlara bir silkelenin, bir kendinize gelin,herşey bu kadar iyi olamaz ,yaptıkları bazı yanlışlıkları da görün,bu kadar da kendi hatalarınızı görmezden gelmeyin.
Bir…