Ana içeriğe atla

1 Mayıs 'ta 'Şehir Tiyatroları Yok Edilemez ' YankılarıBazen çizmeyi aştığımızın farkında mıyız?
İktidara oy verirken insanlar bir gün kendilerine  'sen kimsin,haddini bileceksin'denileceğini  bilselerdi yine oylarını onlardan tarafa kullanırlar mıydı acaba?

Bir zamanlar benim Atatürk'üm, bizim Atatürk'ümüz '
Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz… Hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat sanatkâr olamazsınız. ' sözleriyle  sanatçıya önem verirken, Tiyatro duayeni Muhsin Ertuğrul tiyatro perdelerini açmakta öncü olurken ,seneler sonra bir bakıyoruz, sesini çıkattığı için başbakanım  tiyatro sanatçılarına 'sen kimsin ' diyor...
Bu ülkede tek gerçek siyaset,futbol ,ekonomi olamaz ;gerçek olan insanla canlıyla olan her daldır .Ki,sen sanatı,sanatçıyı ,tiyatroyu nasıl bir hiç sayabilirsin. Senin değerlerin nedir !!!

Bu ülkenin edebiyata,sanata,spora,ilime,bilime her zaman ihtiyacı var. Eğitim öğretim ve görgü sadece kuran öğretmekle olmuyor.Sen sanatı kutuplaştırırken ,özelleştirip sermaye haline getirirken ,şehir tiyatrolarını özelleştirmekle üstüne 'sen kimsin' demekle birilerinin damarına fazla basıyorsun.Bu nasıl bir cüretkarlık,bu ne oldum delisi olmacılıktır ,şaşıyorum !

Bundan aylar öncesinde Mart ayları başında Çeşme'de bir Gençlik Kurultayı oldu. Kültür ve sanat ,serbest zamanların doğru değerlendirilmesi,rehberlik ve danışma grubunun konuları arasında bunlar konuşulmuştu.
Bir tanesi tutmuş demişti ki : çocuklarımıza,gençlerimize yeterli bir din eğitimi verilmiyor.
Bir tanesi gençlerin büyüklerine karşı saygısızlığını din bilgisi ,kuran kerim okumasını bilmeyişine yormuştu.
Toplantı sonunda bunlar rapor halinde bakanlığa verilecekti.Bunlar mı verildi!
Oysa o kurultay toplantısında Kültür sanat festivalleri olsun denildi. Bunlar için ayrı günler olsun.Bir hafta iki hafta bu etkinlikler sürsün denildi . din dil mezhep ,türbanlı türbansız ,tasavvufi ,modern, çok çeşitli aktiviteler olsun,cüzi ücretlerde gösterimler olsun ,hem katılım artsın hem de çeşitlilik olsun dendi. Gençlik merkezleri yetersiz,daha donanımlı hale gelmeli, dendi.
 Bunun benzeri ,yapılacak olduğunda çok büyük külfetler oluşturmayacak bu çözümler neden dikkate alınmıyor?Yerel yönetimin desteği kısıtlı dedğimizde acaba bir üstten biri aradı mı,bu konuyal ilgili ,gerekli birimlere bir yazı yazıldı mı 'yerel tiyatroyu kurun,koruyun,destekleyin'diye . Tiyatroyu,sanatı daha çok etkinleştireceğimiz yerde neden özelleştirip halkın rağbetini engelliyoruz?

Biri bana bir eksiğim ve hatam varsa söyleyebilir mi! 

Şehir Tiyatroları da özelleştirilmeye doğru gidiyor. Özel tiyatrolar ise kendi çarklarını zor döndürdüğünden bahsediyor.Devletin bu konuda ödenek veya yardım ettiği de kulağıma pek de çalınmadı. Özel tiyatrolar maliyetini karşılamak için haliyle şehir tiyatroları ve devlet tiyatrolarından farklı tarifeli oynuyorlar.Bu durum da haliyle hem oyuncu hem izleyici hem de tiyatroyu sahneleyen arka ekip tarafından sıkıntı oluşturuyor.Günlerden bu yana bir çok yerde Şehir tiyatroları tepkisi devam ediyor.Bu gidişe etmeye de devam edecek gibi görünüyor.
1 Mayısta biz de bir tiyatro oyuncusu olarak şehrimizde  er meydanındaydık . Er meydanı diyorum çünkü, pek çok kimse düşüncesini haykıra haykıra söyleyemiyor . 1 Mayıs madem ki işçi bayramı ,madem ki emekçilerin bayramı biz de tiyatroya ,sanata emeğimizi koyduğumuz için er meydanındaydık .Söyleyeceklerimiz olduğu için,korkmadığımız için,düşüncemizi dürüstçe söyleyebilidğimiz için  er meydanızdaydık .Sesimi duyurabildiğim için mutluyum ,gururluyum!

Haldun Taner'in Sercem Kocanın Kurnaz Karısı oyundan bir dörtlükle bitireceğim :

İsterse sanat karın doyurmasın
Yemek sanatkâra iyi değildir
Aç ayı oynamazsa oynamasın
Bir sanatkâr asla ayı değildir

1 MAYIS Emek Bayramımız - İşçi Bayramımız kutlu olsun


Bu blogdaki popüler yayınlar

Güzel İnsanlar Biriktirmişim,

Bugün bir huysuzluk vardı üzerimde.Gece de uyuyamamışım.Sabah gözümü bankanın mesajıyla açtım.Sağolsunlar,bugün şerefine,alışveriş edeceğim noktalardan ne alırsam üç katı fazla puan vereceklermiş.Ben ise ihtiyacım olmadıkça alışveriş etmeyi seven bir tip olmadığımdan bu mesaj bana yaramadı.Sağolsunlar yine de sağır sultandan önce doğum günümü kutlama lütfunda bulundular.


Annem bugün  benim için  hazırlık yaparken  neli pasta  istediğimi sordu.Ben de beş karış suratla yapmamasını söyledim.Dedim ya ,doğum günüm benim için tam bir mutluluk kaynağı değil.Hatırlanmak,kutlanmak güzel şeyler.Sadece yanağıma iki öpücük ve seni seviyorum demeleri yeterli...Yoksa insanların benim için yorulmalarını istemiyorum.Hele hele oruçluyken...Ama annem bu...Koca kazık olmama rağmen tüm gününü mutfakta geçirme pahasına da olsa birbirinden leziz 4 çeşit yemeği yetiştirdi,üzerine bu moloz yığını düşmüş gibi duran bezmin bir kıza doğum günü pastası yaptı.Masayı da kurdu bir güzel...Gık bile demedi..Öyle keyi…

Küçücük Ufacık Evlerin Dekorasyon Modellleri

Bugünlerde dar ev dekorasyonlarına takıldım kaldım resmen.
1+1 ev düzen durumları anlayacağınız,
bugün bir ilk daha yapayım dedim.
çoğu kişi zaten biliyor az çok geniş evlerde ne kullanılıp kullanılmayacağını.Ama önemli olan dar ev dizaynı yapabilmek.Ben biraz araştırdım.Belki sizin de işinize yarayan bir kaç fikir olabilir diye paylaşıyorum.


Koridordaki ölü alanları değerlendirmek için uygun bir yol
Şayet sizin de böyle dar holünüz varsa bence uygulanması makul bir seçenek


Mutfağınız bu şekilde dar ise iki tarafı da tezgahlı yapmak yerine bir tarafı aynalı veya camlı büfe olarak tasarlamak mantıklı görünüyor.hem evi aydınlık hem de büyük gösteriyormuş öylesi.
yatak odası küçük.gardrop küçük sorununa küçük bir dolap çözümü.yatağın tepesindeki o dolap hoşuma gitmedi gerçi.bir dolabın kapağı aynalı biri ünlü bir ressamın tablosu olsa ne güzel olurdu ! Klimt desem ;-)
İşte bu da başka bir mutfak dekoru çeşiti.Üst dolabı benim zevkimi yansıtıyor.Kullanışlı.
Bu da başka bir mutfak dolabı re…

................

Ayyyy sabah sabah duydum şoklara girdim ! Meğer gündemin yüzeyselinde takılı kalmışım ben. Sabah annemle sohbet ederken ağzından şöyle bir cümle çıktı annemin : "artık kurumların adı Atatürk ile başlamayacak" "Atatürk Kültür Merkezi ,Atatürk Kapalı Spor Salonu...." bu ne ?
Şaka mı bu ,dedim.Aslında beklenilmeyecek bir şey değil bu.Ama ne bileyim onlar benim uydurmalarımdı ,gerçek olmamıştı.
Tüylerim diken diken diken oldu.Atatürk ibaresi kaldırılıyormuş.Bayramlarım kutlanmıyormuş.
Kanım dondu resmen ya.
Hele ki evlerimize astığımız bayraklar ve atatürk resimlerimiz bile izinli olacakmış.
Oktay Sinanoğlu'nun Bye Bye Türkçe'sinin ilk bölümü vardır hani.İlk okuduğumda çok korkmuştum ,endişelenmiştim.bir o kadar da içimdeki o ataleti yenmemin bir sebebiydi o örnek.
Nasıl korkmuştum o kitabı okurken ben !
İnsanlara bir silkelenin, bir kendinize gelin,herşey bu kadar iyi olamaz ,yaptıkları bazı yanlışlıkları da görün,bu kadar da kendi hatalarınızı görmezden gelmeyin.
Bir…