30 Haziran 2012 Cumartesi

Süt mü yoğurtan,yoğut mu sütün içinde tat'lı ;)

Ayranın içine süt koymayı denediniz mi hiç?
Ben denedim,pek de alâ oluyor hem de!!!
Süt ile kendimce envai içecekler uyarladım ben bir zaman.

Bir gün bir fikrim geldi.Canım nasıl bir ayran istiyor anlatamam ; istedi ! Şöyle kararında tuzu,mevsim normalinde soğukluğu.Zaten ben böyleyim.Durduğum yerde canım eksi ister,tuzlu ister .Bir ara da böyle ayran isteyip dururdu canım benim . (Beni duyan da bir şey var sanacak)
Ayranı da  blendırda köpürterek yapmasını pratik buluyorum.Hem de seviyorum ben:)

Yoğurtu koydum.yoğurdıun suyundan da koydum bir miktar.Sonra 1 çay bardağı kadar da süt de ekledim mi,bir miktar da tuz derken, blendırda 5 dakika kadar yüksek devirde karıştırdım.Bayağı da lezzetli oluyormuş hani.Şimdiye kadar bilmeyen ,denemeyen tanımayan varsa deneyebilir :)

Sonra bir günkü daha ayran denememde de içine salatalık,dereotu,biber,maydonoz,nane içine koyulabilen envai çeşit yeşillik koyup ayran yaptım.Tabi yine ayranın içinde süt vardı!!!

Bir zamanlar da süt üzerine envai denemeler yapardım kendimce.Süt ,nescafe,bal,vanilya aroması evde varsa dondurma ,evde meyve varsa meyve koyar ,blendırda yüksek devirde 5 dakikadan uzun bir süre kadar karıştırırdım.Evde bal yoksa şeker koyar,nescafeden de 1 çay kaşığı koymak yeterli geliyor  köpüklü, sütlü içecek için.Küçük kuzilerim bayılıyor bu içeceğe.
Sonra sonra milkshake denildi bu içeceklere.Meğer milkchake'in adını ben bile henüz bilmeden ben böyle bir içecek uyarlamışım kendimce:-))

İçecekler üzerinde denemelerim sürüyor halâ....Beğenildiğinde burda paylaşırım yine:-))
Yorum Gönder