Ana içeriğe atla

Karşılıksız Ne KaldıO bana geldi.Ben de ona gideyim.O bana alsın.Ben de ona alayım.O benim için bir şey yapsın .Ben de yapayım.O bana yazsın ben ona yazayım.Bu çizgide gelişiyor herşey...
Çevrenize bir bakın hele.Hatta kendimize dönüp bakalım.Neyi karşılıksız yapıyoruz?
anne baba sevgisinin bile karşılıksız olduğunu düşünüyoruz ya.Yok ,aslında öyle olduğunu hissettirmiyoruz.
Böyle olursan biz de böyle yaparız.Bize karşı çıkarsan biz de sana böyle davranırız.Sen bize böyle yaptın ya ,biz de sana aynısını yaparız.
Eleştiririz .Yargılarız.Bildiğimiz her nasihatı sıra sıra söyleriz .Sıra davranışlara geldi mi tutarız aynısını yaparız.
-O bana şunu söyledi.
-cevabını yapıştır hemen
hemen hemen eksik kalma .altında kalmayıver.Yapıştır lafı.
Eleştirdiğin bir şeyi ,doğru bulmadığın bir şeyi niye o sana yaptı diye yapasın ki !
Kimse içinden geldiği gibi davranmıyor.
Karşısındaki insanın yapamayacağına emin oldukları halde "yaparsın sana inanıyorum"
nesine inanıyorum nesine ! Şimdiye kadar neyi becermiş ki.Şimdiye dek becerebiliyor olsaydı şu an başka şeyleri konuşuyor olurduk.
İnanmadığım şeyleri inanmış gibi yapamıyorum.Sırf bir kişi benimle iş yapsın diye onaylamadığım bir şeyi satın alacak ya da yapacak değilim.Neye inandım,neyi kullandım,neyin faydasını gördüm,neye gerçekten gitmek istedim.Ordaydım.Koşulları zorladım.Birilerini memnun etmek istediğim zamanlarım da oldu.Ama herkesin gönlü olsun diye de sevmediğim hoşlanmadığım şeylere bir fikrim varmış gibi de yapmadım.
Yaptığım anda kendimi ağır rencide ederim.
Tıpkı başka insanlara da o küstah damarımın kabarabileceği gibi.
bugün kibir ve küstahlık üzerine konuşan bir kişi geçmiş günlerde aynı ortamda bulunmuş bir insanla oturup engenler gibi telefonun ekranından başını ayırmayıp etrafındakilerin farkına varmayıp telkinlerde bulunuyorsa bu da ayrı bir durum.

Barış Manço şarkısı -Kul Ahmedin Ceketi

Bırakın o sosyal medyada paylaştığınız mevlana sözlerini ,nice bilmem kimin şiirini sözlerini,âlim sözlerini ....
Bunu soralım kendimize ,
gerçekten karşılıksız kimi seviyoruz ,nasıl seviyoruz,en son kaç zaman önce karşılıksız bir şey yaptınız,aldınız,sattınız ,bir yerlere gittiniz ?
ben sordum ,
utandığım yerler oldu,
yüzüm kızardı..
kimse görmedi .
Çünkü onlar henüz sormamıştı.....

Yorumlar

Profösör dedi ki…
Karşılıksız yapılan iyilikler, güzel davranışlar bizi birbirimize kaynaştırır. İçten gelen bir selam ve bir tebessüm bunun kanıtı olmalıdır.
Şahin Shirin Erdem dedi ki…
Çok önemli bir konuya vurgu yapmışsın. Yüreğine sağlık Şükran.
Tam da bu yüzden insanlar mutsuz keyifsiz bir yaşama mahkum kalıyorlar. Gerçek sevgiyi yasayamiyorlar çünkü. Sevgiyi karşılık düşünmeksizin doğallıgi içinde yaşayabilmek çok değerli.
Şanselize Bulvarı dedi ki…
Herkesin bu duyguyu bilmesini diliyorum ☺
Şanselize Bulvarı dedi ki…
Evet bunu sorguluyor olmak bile ve bu yazıma yorum yazdığınız için aynı derde düşmüş sayiliriz...
Ben de teşekkür ederim shirin sende de aynı duyarlığı görüyorum ☺

Bu blogdaki popüler yayınlar

................

Ayyyy sabah sabah duydum şoklara girdim ! Meğer gündemin yüzeyselinde takılı kalmışım ben. Sabah annemle sohbet ederken ağzından şöyle bir cümle çıktı annemin : "artık kurumların adı Atatürk ile başlamayacak" "Atatürk Kültür Merkezi ,Atatürk Kapalı Spor Salonu...." bu ne ?
Şaka mı bu ,dedim.Aslında beklenilmeyecek bir şey değil bu.Ama ne bileyim onlar benim uydurmalarımdı ,gerçek olmamıştı.
Tüylerim diken diken diken oldu.Atatürk ibaresi kaldırılıyormuş.Bayramlarım kutlanmıyormuş.
Kanım dondu resmen ya.
Hele ki evlerimize astığımız bayraklar ve atatürk resimlerimiz bile izinli olacakmış.
Oktay Sinanoğlu'nun Bye Bye Türkçe'sinin ilk bölümü vardır hani.İlk okuduğumda çok korkmuştum ,endişelenmiştim.bir o kadar da içimdeki o ataleti yenmemin bir sebebiydi o örnek.
Nasıl korkmuştum o kitabı okurken ben !
İnsanlara bir silkelenin, bir kendinize gelin,herşey bu kadar iyi olamaz ,yaptıkları bazı yanlışlıkları da görün,bu kadar da kendi hatalarınızı görmezden gelmeyin.
Bir…

Güzel İnsanlar Biriktirmişim,

Bugün bir huysuzluk vardı üzerimde.Gece de uyuyamamışım.Sabah gözümü bankanın mesajıyla açtım.Sağolsunlar,bugün şerefine,alışveriş edeceğim noktalardan ne alırsam üç katı fazla puan vereceklermiş.Ben ise ihtiyacım olmadıkça alışveriş etmeyi seven bir tip olmadığımdan bu mesaj bana yaramadı.Sağolsunlar yine de sağır sultandan önce doğum günümü kutlama lütfunda bulundular.


Annem bugün  benim için  hazırlık yaparken  neli pasta  istediğimi sordu.Ben de beş karış suratla yapmamasını söyledim.Dedim ya ,doğum günüm benim için tam bir mutluluk kaynağı değil.Hatırlanmak,kutlanmak güzel şeyler.Sadece yanağıma iki öpücük ve seni seviyorum demeleri yeterli...Yoksa insanların benim için yorulmalarını istemiyorum.Hele hele oruçluyken...Ama annem bu...Koca kazık olmama rağmen tüm gününü mutfakta geçirme pahasına da olsa birbirinden leziz 4 çeşit yemeği yetiştirdi,üzerine bu moloz yığını düşmüş gibi duran bezmin bir kıza doğum günü pastası yaptı.Masayı da kurdu bir güzel...Gık bile demedi..Öyle keyi…

Bu Pazar Sokaklardayım, Anlaşıldı !

Sokakta yapılan sanatı seviyorum.Doğaçlama çıkan düşünceleri de.Tiyatroda Gratowski buna deneysel diyor.Bana göre herkes sanatçı olamaz,olmak zorunda değildir zaten.Ama herkesin kendisini ifade ediş biçiminin olması gerektiğine inanıyorum.bir fotoğraf çeksin,bir resim yapsın,hatta yapmasın ilgisi olsun sadece merak etsin sosyal medyayı bunun için kullansın.Herkes bir Yıldız Kenter olmasın herkes kendisi gibi olsun sahnede.Başkasının sözcükleri yerine kendi bedenini bulsun.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı 15.yıl Reklamında Sokak Sanatına dair ayrıntı hoşuma gidiyor.


İşte bu yüzden sokak sanatını önemsiyorum.Sokakta yapılan dansı ,müziği,tiyatroyu beğeniyorum.Sadece entellektüel aydın çevresi için sadece parası olanlar için değil o saatte sokakta olan çöpçü de o anı izlesin.Farkındalıklar diyorum ; sokak sanatı bana farkındalığın en yüksek ağrı eşiğini uyandırıyor.

                                                 Boğaziçi Caz Korosu bankaya giderse...


Bundan iki sene önce gittiğimde g…