Ana içeriğe atla

Koyu Perdeler Ardında Güneş

Merhaba Güneş,
Biliyorum aslında sen saatler önce doğmuştun.Odamdaki koyu perdeden ışığın hala geliyor.Loş odaları severim ben belki de senin doğduğunu ancak ben kalkarsam yatağımdan görebileyim diye koyu perde seçiyorum.Peki yataktan kalkınca hemen perdeyi mi açıyorum dersin ;elbette hayır .Çünkü ben loş odaları severim.Arada bir aklım eserse ancak öyle perdeleri açarım.Aklım ne zaman eserse,duydun değil mi !
Aklım eser benim öyle.Bir ara bakarsın sigaranın s'sini almam ağzıma.Bir bakarsın bir dönem elimden düşürmem.Mesela bugünlerde az senaryo üretmedim sigara ile ilgili.Sen doğup da batınca güneş,ben hep o aralarda yaşadım.Sigara içen asil bir kadın da oldum,döpiyesli ve tapuklu ayakkabılarıyla ; şortlu tişörtlü akdeniz kadının sigara içmiş hali de,kimi zaman sigarasını dost edinmiş bir öğrenci veya gazeteci;kimi zaman serseri bir kadın,kimi zaman bedeni başkalarının ellerinde çürümüş bir yosma gibi hissettim.Sigara ile kaç karakter çiziliyormuş öğrendim.Dinlediğim müziklerle,sigara eşliğinde odamda bangır bangır şarkılar söyledim mesela.Karakterimi tam oynadım madam.Ne bir eksik ne bir fazla.Yaşadım onu.Öyle hayatlar çiziktirdim ki,hem yosma olduğumu kabul ettiler hem de üzüldüler benim için.
Biliyor musun bu sanal dünya bir garip.Kendimizin içindeki yalnızlıklarımıza üzüleceğimize ,bunları düzeltebilecek kişinin kendimiz olduğuna inanıyoruz ama başkalarının hayalini,fantezilerini sohbet odalarında arıyoruz.Güneş sen doğmadan geçer vaktim,şimdi bana nasıl tükenebileceğimizi ,tükenmişken nasıl doldurulabileceğimizi gösterdi.Tükenmişlik yokkk!
Nerden nereye geldim değil mi ;estim yine.Esti yine aklım.
Umay'ın Hareket Vakti şarkısnı gece gece avaz avaz bağırarak güneş doğmadan söyledim.
Ferzan Özpetek'in Şahane Misafir filmini izledim.Güneş doğmadan önce...
Güneş doğdu ,gün başladı.Ben bu ay sigarayı bıraktım yine.
Bu yazıdan ne anlarsınız bilmem .
Heyecanını yitirmiş Merloni."heyecanımı yitirmiş olmak bile şu hayata karşı,güçlü bir intihar sebebi"      

Yorumlar

Muzurella dedi ki…
güneş hoş gelmiş o zaman :)
Shirin Serkan dedi ki…
Yaşam enerjisi ve heyecanı ile dolu olmak sana çok yakışıyor..
tükenmişlik yokk.. asla..

Bu blogdaki popüler yayınlar

Güzel İnsanlar Biriktirmişim,

Bugün bir huysuzluk vardı üzerimde.Gece de uyuyamamışım.Sabah gözümü bankanın mesajıyla açtım.Sağolsunlar,bugün şerefine,alışveriş edeceğim noktalardan ne alırsam üç katı fazla puan vereceklermiş.Ben ise ihtiyacım olmadıkça alışveriş etmeyi seven bir tip olmadığımdan bu mesaj bana yaramadı.Sağolsunlar yine de sağır sultandan önce doğum günümü kutlama lütfunda bulundular.


Annem bugün  benim için  hazırlık yaparken  neli pasta  istediğimi sordu.Ben de beş karış suratla yapmamasını söyledim.Dedim ya ,doğum günüm benim için tam bir mutluluk kaynağı değil.Hatırlanmak,kutlanmak güzel şeyler.Sadece yanağıma iki öpücük ve seni seviyorum demeleri yeterli...Yoksa insanların benim için yorulmalarını istemiyorum.Hele hele oruçluyken...Ama annem bu...Koca kazık olmama rağmen tüm gününü mutfakta geçirme pahasına da olsa birbirinden leziz 4 çeşit yemeği yetiştirdi,üzerine bu moloz yığını düşmüş gibi duran bezmin bir kıza doğum günü pastası yaptı.Masayı da kurdu bir güzel...Gık bile demedi..Öyle keyi…

Küçücük Ufacık Evlerin Dekorasyon Modellleri

Bugünlerde dar ev dekorasyonlarına takıldım kaldım resmen.
1+1 ev düzen durumları anlayacağınız,
bugün bir ilk daha yapayım dedim.
çoğu kişi zaten biliyor az çok geniş evlerde ne kullanılıp kullanılmayacağını.Ama önemli olan dar ev dizaynı yapabilmek.Ben biraz araştırdım.Belki sizin de işinize yarayan bir kaç fikir olabilir diye paylaşıyorum.


Koridordaki ölü alanları değerlendirmek için uygun bir yol
Şayet sizin de böyle dar holünüz varsa bence uygulanması makul bir seçenek


Mutfağınız bu şekilde dar ise iki tarafı da tezgahlı yapmak yerine bir tarafı aynalı veya camlı büfe olarak tasarlamak mantıklı görünüyor.hem evi aydınlık hem de büyük gösteriyormuş öylesi.
yatak odası küçük.gardrop küçük sorununa küçük bir dolap çözümü.yatağın tepesindeki o dolap hoşuma gitmedi gerçi.bir dolabın kapağı aynalı biri ünlü bir ressamın tablosu olsa ne güzel olurdu ! Klimt desem ;-)
İşte bu da başka bir mutfak dekoru çeşiti.Üst dolabı benim zevkimi yansıtıyor.Kullanışlı.
Bu da başka bir mutfak dolabı re…

................

Ayyyy sabah sabah duydum şoklara girdim ! Meğer gündemin yüzeyselinde takılı kalmışım ben. Sabah annemle sohbet ederken ağzından şöyle bir cümle çıktı annemin : "artık kurumların adı Atatürk ile başlamayacak" "Atatürk Kültür Merkezi ,Atatürk Kapalı Spor Salonu...." bu ne ?
Şaka mı bu ,dedim.Aslında beklenilmeyecek bir şey değil bu.Ama ne bileyim onlar benim uydurmalarımdı ,gerçek olmamıştı.
Tüylerim diken diken diken oldu.Atatürk ibaresi kaldırılıyormuş.Bayramlarım kutlanmıyormuş.
Kanım dondu resmen ya.
Hele ki evlerimize astığımız bayraklar ve atatürk resimlerimiz bile izinli olacakmış.
Oktay Sinanoğlu'nun Bye Bye Türkçe'sinin ilk bölümü vardır hani.İlk okuduğumda çok korkmuştum ,endişelenmiştim.bir o kadar da içimdeki o ataleti yenmemin bir sebebiydi o örnek.
Nasıl korkmuştum o kitabı okurken ben !
İnsanlara bir silkelenin, bir kendinize gelin,herşey bu kadar iyi olamaz ,yaptıkları bazı yanlışlıkları da görün,bu kadar da kendi hatalarınızı görmezden gelmeyin.
Bir…