Ana içeriğe atla

Meral Okay çizgisinde zülfiyâre

Yine geç kaldım...
Hiç gitmeyecekler sandım .Bunu hep yapıyorum ben. Gitmeyeceklerini sanıyorum. Bir gün mutlaka ben de onlarla tanışacağım ,diyorum .Neden o gitmeden onu tanımayı başaramıyorum,neden ,neden,neden....

Bazı insanlarla neden vaktinde tanışmıyorum diye hayıflandığım zamanlar oluyor ,onlar gidince .
Geç kalıyorum .Bu kez yine yetişemedim. Yetişemediğim sanatçılardan birisi de bu kez, Meral Okay!

Meral Okay'ı Yeditepe İstanbul dizisinden beri bağrıma basmışımdır.Bir gün bu kadını tanıyacağım ,elimizde kahve uzun uzun sohbetler edeceğiz diye düşünmüştüm .Bu bir hayaldi.Hayal olarak da kalacak  görüldüğü üzere .
Belki birgün rüyama girer ,o hayalim gerçek olur .Ne güzel olur ! Umut fakirin ekmeği ,ne de olsa...
Yine mi Çiçek

Onun çok yakınında olmak,onu tanımak ,onunla paylaşmak,sohbet etmek,gülebilmek,ağlayabilmek....Onunla bunu yaşamış olanlar için, ne büyük şans  !

Bilmediğim yönleri de varmış meğer. Şarkı sözü yazdığını bilmiyordum mesela. Öğrendim .

                                          
Şimal Yıldızı

Hani bir ünlü gelince imzası alınmak istenir.Hemen fotoğraf çekilmek istenir .Anlamam böyle çabaları . Benim için fotoğraf ve imza sohbeti damıta damıta süze süze ağır ağır çarçabuk olmadan kendi seyrinde dost tadıyla zenginleşmeli.Fotoğrafı gördüğümde sohbetlerimizi de ,paylaşımlarımızı da,o ana dek,o kişiye dek geçen izlenimlerimi hatırlamalıyım. Yoksa binlerce özenti hayran kitlesinden bir farkı yok. Fotoğraf istesem artık photoshopla yanyana fotoğraf çekilmiş gibi yapabiliyorsunuz,ben de yaparım. Havamı atarım.İstersen size sabah kahvaltısına gelsin ,siz tepesinden çay döküyormuş gibi gırgır yapın. Zaten bir ünlü gördüğünde ona yapışıp fotoğraf çekilmek isteyenlerin de anı olması bir yana gösteriş budalası olduklarına inanırım.
  
Yaktılar Halim'imi

Aysel Gürel'i tanısaydım tarzımız uyardı . Avangard dünyası ile ben akraba olur ; sanırım pek çok çalışmaya imza atardık. Barış Manço sinemadaki oyunculuğunun yanı sıra tiyatroda da şarkılar söylerdi.Sakıp Sabancı yaşasaydı herhalde eğitimi sanat ve bilim ışığında kurar, kafası matematiğe çalışmayan ben gibi fakirlerin matematiğe de kafası basabileceğini gösterir ,matematik öğretmenlerinin matematiği öğretirken klişe olduğunu gösterirdik.Türkan Saylan ile bir şeyler konuşsaydık Somali'deki insanların boşuna açlık yaşadığını,Balık yemenin günah olmadığını ,balık yemenin kötü bir şey olmadığını söyler , onların aç kalmasına neden olan güçlere karşı mücadele etmeleri gerektiğine inandırırdık.(http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=18477156&tarih=2011-08-13)
Var Git Turnam

Yetişemediğim bir çok isim var. Söylesem burda ,başa çıkamam .
 Şöyle düşünüyorum bazen : Böyle güzel değerlerimiz aramızdan ayrıldıkça onların yerine sanatçı diyebileceğimiz kaç kişi çıkıyor karşımıza ? O değerlerimiz farkındalıklarıyla aramızdan ayrıldılar ,onları arayacağız . Kuşkum şu ki, varlıklarıyla bizleri sevindirenler yokluklarıyla sanatın gücünü hayatımızdan götürmesinler....Her gelen onların attığı adımı bir arşın daha çoğaltabilsin,üretsin dürüstçe üretsin,insan olsun ,gerçek sanatçı tevazu sahibi insandır.
Masum Değiliz

İşte böyle insanların aramızdan ayrılışı sanat değerlerinin de kayboluşu endişesini yaşatıyor bana. Umarım yanılırım . Yanılırsam sevinirim. 
Bu değerlere yetişemedim ama hayattta olup da yetişmek istediğim insanlar var ,umarım onlarla tanışabilirim!
Kalaşnikof

Sezen Aksu ile beraber yazdıkları bu şarkılar zaman zaman dinlediğim şarkılar arasındaydı. Hele ki Var Git Turnam şarkısı benim için özeldir.
Toprağın nur olsun Meral Okay , iyi ki hayatımın bir parçasıydın sen de !!!

Bu blogdaki popüler yayınlar

Güzel İnsanlar Biriktirmişim,

Bugün bir huysuzluk vardı üzerimde.Gece de uyuyamamışım.Sabah gözümü bankanın mesajıyla açtım.Sağolsunlar,bugün şerefine,alışveriş edeceğim noktalardan ne alırsam üç katı fazla puan vereceklermiş.Ben ise ihtiyacım olmadıkça alışveriş etmeyi seven bir tip olmadığımdan bu mesaj bana yaramadı.Sağolsunlar yine de sağır sultandan önce doğum günümü kutlama lütfunda bulundular.


Annem bugün  benim için  hazırlık yaparken  neli pasta  istediğimi sordu.Ben de beş karış suratla yapmamasını söyledim.Dedim ya ,doğum günüm benim için tam bir mutluluk kaynağı değil.Hatırlanmak,kutlanmak güzel şeyler.Sadece yanağıma iki öpücük ve seni seviyorum demeleri yeterli...Yoksa insanların benim için yorulmalarını istemiyorum.Hele hele oruçluyken...Ama annem bu...Koca kazık olmama rağmen tüm gününü mutfakta geçirme pahasına da olsa birbirinden leziz 4 çeşit yemeği yetiştirdi,üzerine bu moloz yığını düşmüş gibi duran bezmin bir kıza doğum günü pastası yaptı.Masayı da kurdu bir güzel...Gık bile demedi..Öyle keyi…

Küçücük Ufacık Evlerin Dekorasyon Modellleri

Bugünlerde dar ev dekorasyonlarına takıldım kaldım resmen.
1+1 ev düzen durumları anlayacağınız,
bugün bir ilk daha yapayım dedim.
çoğu kişi zaten biliyor az çok geniş evlerde ne kullanılıp kullanılmayacağını.Ama önemli olan dar ev dizaynı yapabilmek.Ben biraz araştırdım.Belki sizin de işinize yarayan bir kaç fikir olabilir diye paylaşıyorum.


Koridordaki ölü alanları değerlendirmek için uygun bir yol
Şayet sizin de böyle dar holünüz varsa bence uygulanması makul bir seçenek


Mutfağınız bu şekilde dar ise iki tarafı da tezgahlı yapmak yerine bir tarafı aynalı veya camlı büfe olarak tasarlamak mantıklı görünüyor.hem evi aydınlık hem de büyük gösteriyormuş öylesi.
yatak odası küçük.gardrop küçük sorununa küçük bir dolap çözümü.yatağın tepesindeki o dolap hoşuma gitmedi gerçi.bir dolabın kapağı aynalı biri ünlü bir ressamın tablosu olsa ne güzel olurdu ! Klimt desem ;-)
İşte bu da başka bir mutfak dekoru çeşiti.Üst dolabı benim zevkimi yansıtıyor.Kullanışlı.
Bu da başka bir mutfak dolabı re…

Aşk Yemini Filmini konuşuyoruz,hadi ne içiyorsanız onunla gelin :-))

Yapım:2011 - ABD

Tür:Dram,  Romantik,  

Süre: 104 dakika

Yönetmen:Michael Sucsy, 

Oyuncular:Rachel McAdams,
Channing Tatum,
Scott Speedman,
Sam Neill,
Jessica Lange

Müzisyen :  Rachel Portman,
Michael Brook, 

Görüntü Y.: Rogier Stoffers, 

Senaryo:Abby Kohn,
Stuart Sender,
Michael Sucsy,
Marc Silverstein,
Jason Katims, 
Yapımcı: Roger Birnbaum,
Jonathan Glickman,
Austin Hearst,
Paul Taublieb,
Susan Cooper,
Gary Barber, " Aşk Yemini " adlı filmi izledim bu akşam.Başrollerinde Rachel McAdams ve Chaning Tatum'un oynadığı bu film kimilerine göre tipik türk sinemasını çağrıştırsa da olayın kurgusu ajiteden uzakta bir gerçekliğin gözü oluyor.Oyunculuklar başarılıydı.Hikayenin kurgusunu da başarılı buldum.Olayın sonunu tahmin edemiyorsunuz.Eden varsa tebrik ederim : ama şunu itiraf etmenizi de beklerim;düşünün şimdi :
Kızın yaşadıkları,Leo'nun çırpınışları....Ne bileyim ya beni çok etkiledi.Ne kadar zor bir durum olsa gerek,çok seviyorsun,eşin/sevgilin seni unutuyor,ailesiyle…