Ana içeriğe atla

Montessori de Neymiş !!??


merhabalar
bizim misafirin gelmesine az kaldı.Bu sürede yeni doğan üzerine oyuncaklar ,kitaplar, gelişim kitapları üzerine de bayağı bir eğilmiş durumdayım.

çok diyen oldu bana yeni doğan kitaptan ne anlar diye.ilk başta siyah beyaz gördükleri için onlar için kitap almak gereksiz .Ki,zaten yeni doğan üzerinde pek kaynak bulamadım.tabi Vlogger Merve Özkaynak da olmasa böyle bir yayının olduğundan bihaber olacaktım.Kendisi yeni doğan bebeği için amazon.comdan bulmuş.Ben de bu bilgi ışığında kendi bütçeme göre kendim tasarlamayı düşünüyorum.amaca riayet ettikten sonra her yol mübahtır değil mi ;)ben de siyah keçe üzerine beyaz desenler yaparak veya beyazın üzerinde siyah desenler yaparak bu yenidoğan konsantrasyon beceri kaynağını elde etmek istiyorum.sonucunun fotoğrafını paylaşırım sizinle.Bunun amacı yeni doğan bebekler öncelikle siyah ve beyaz gördükleri için dikkat geliştirme ve ilk aşamada kitapla yabancı olmaması için ,dikkatini toplaması için küçük bir kitap.Ayrıca Montessori eğitimnde büyük yeri var.
yukardaki kaynak yeni edindiğim bir kaynak.Montessori ise çocukların gelişiminde oldukça önemli bir yere sahip.ben 6 aylık üzerinde montessori uygulanır derken meğersem montessori emzirme süreciyle bile başlayabiliyormuş.Bebek anne karnında bile neleri hissediyor,kaldı ki doğumdan itibaren montessorinin uygulanışı kulağıma mantıksız gelmedi.ayrıca evde de uygulanabilecek etkinlikleri var.Yani çocuğa illa piyasanın her önmüze sunduğu oyuncağı almaktan bizi kurtarıyor.
(hoş,oyuncakçıdaki oyuncaklarda önce benim gözüm kalıyor ya )
Henüz aldığım bu kitaba şimdilik göz gezdirebildim.Şimdilerde artık başlayabilirim.ondan önce iki yarım kalan İpek Ongun serim vardı.Lise yıllarından bu yana Serra aşağı Serra Yukarı oldu.Eskisi gibi tabi pek cezbetmiyor ama insan eski dostunun hayatını da merak ediyor.Bir de bir solukta başlayıp bir solukta biten birşeyler de okumak istediği için onu da araya kıstırıverdim.
ee yılların eskitemediği bir bağ var aramızda.Lise yıllarında yazarla az mı mektuplaştık,
hey gidi günler hey ,nasıl da zıplamıştım ondan cevap gelince ...
geçmiş zaman okuma alışkanlıklarımızı bile değiştiriyor elbette .
kızım da benim yaşlarıma gelince bu kitaplarla tanışacak,benim eksik kaldığım yeri bunlarla tamamlayacaktır inşallah
Not : Montessori etkinliklerini içeren bir site paylaşıyorum.Sadece yeni doğan için değil her yaş çocuk için etkinlikler mevcut.
aşağıdaki linke tıklayıp ulaşabilirsiniz :
http://www.montessorietkinlikler.com/

bir de haber kaynağı olarak şu haber var ,bu da yardımcı olabilir size :

http://www.hthayat.com/yazarlar/sibel-bilge-kancal/1015167-montessori-hakkinda-7-yanlis

Aşağıda paylaşacağım site de Montessori hakkında en detaylı ve doğru bilgiyi alabileceğiniz site :

http://www.montessori.org.tr/montessori/montessori-nedir/

uzun bir yazı oldu yine farkındayım,
sen yazma yazma sonra da başlayınca kendini durdurama böyle,
umarım ihtiyacı olanlara bir nebze de olsa faydam olur ,
mutlu seneler diliyorum hepinize ,
sevgiler,Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Güzel İnsanlar Biriktirmişim,

Bugün bir huysuzluk vardı üzerimde.Gece de uyuyamamışım.Sabah gözümü bankanın mesajıyla açtım.Sağolsunlar,bugün şerefine,alışveriş edeceğim noktalardan ne alırsam üç katı fazla puan vereceklermiş.Ben ise ihtiyacım olmadıkça alışveriş etmeyi seven bir tip olmadığımdan bu mesaj bana yaramadı.Sağolsunlar yine de sağır sultandan önce doğum günümü kutlama lütfunda bulundular.


Annem bugün  benim için  hazırlık yaparken  neli pasta  istediğimi sordu.Ben de beş karış suratla yapmamasını söyledim.Dedim ya ,doğum günüm benim için tam bir mutluluk kaynağı değil.Hatırlanmak,kutlanmak güzel şeyler.Sadece yanağıma iki öpücük ve seni seviyorum demeleri yeterli...Yoksa insanların benim için yorulmalarını istemiyorum.Hele hele oruçluyken...Ama annem bu...Koca kazık olmama rağmen tüm gününü mutfakta geçirme pahasına da olsa birbirinden leziz 4 çeşit yemeği yetiştirdi,üzerine bu moloz yığını düşmüş gibi duran bezmin bir kıza doğum günü pastası yaptı.Masayı da kurdu bir güzel...Gık bile demedi..Öyle keyi…

Küçücük Ufacık Evlerin Dekorasyon Modellleri

Bugünlerde dar ev dekorasyonlarına takıldım kaldım resmen.
1+1 ev düzen durumları anlayacağınız,
bugün bir ilk daha yapayım dedim.
çoğu kişi zaten biliyor az çok geniş evlerde ne kullanılıp kullanılmayacağını.Ama önemli olan dar ev dizaynı yapabilmek.Ben biraz araştırdım.Belki sizin de işinize yarayan bir kaç fikir olabilir diye paylaşıyorum.


Koridordaki ölü alanları değerlendirmek için uygun bir yol
Şayet sizin de böyle dar holünüz varsa bence uygulanması makul bir seçenek


Mutfağınız bu şekilde dar ise iki tarafı da tezgahlı yapmak yerine bir tarafı aynalı veya camlı büfe olarak tasarlamak mantıklı görünüyor.hem evi aydınlık hem de büyük gösteriyormuş öylesi.
yatak odası küçük.gardrop küçük sorununa küçük bir dolap çözümü.yatağın tepesindeki o dolap hoşuma gitmedi gerçi.bir dolabın kapağı aynalı biri ünlü bir ressamın tablosu olsa ne güzel olurdu ! Klimt desem ;-)
İşte bu da başka bir mutfak dekoru çeşiti.Üst dolabı benim zevkimi yansıtıyor.Kullanışlı.
Bu da başka bir mutfak dolabı re…

................

Ayyyy sabah sabah duydum şoklara girdim ! Meğer gündemin yüzeyselinde takılı kalmışım ben. Sabah annemle sohbet ederken ağzından şöyle bir cümle çıktı annemin : "artık kurumların adı Atatürk ile başlamayacak" "Atatürk Kültür Merkezi ,Atatürk Kapalı Spor Salonu...." bu ne ?
Şaka mı bu ,dedim.Aslında beklenilmeyecek bir şey değil bu.Ama ne bileyim onlar benim uydurmalarımdı ,gerçek olmamıştı.
Tüylerim diken diken diken oldu.Atatürk ibaresi kaldırılıyormuş.Bayramlarım kutlanmıyormuş.
Kanım dondu resmen ya.
Hele ki evlerimize astığımız bayraklar ve atatürk resimlerimiz bile izinli olacakmış.
Oktay Sinanoğlu'nun Bye Bye Türkçe'sinin ilk bölümü vardır hani.İlk okuduğumda çok korkmuştum ,endişelenmiştim.bir o kadar da içimdeki o ataleti yenmemin bir sebebiydi o örnek.
Nasıl korkmuştum o kitabı okurken ben !
İnsanlara bir silkelenin, bir kendinize gelin,herşey bu kadar iyi olamaz ,yaptıkları bazı yanlışlıkları da görün,bu kadar da kendi hatalarınızı görmezden gelmeyin.
Bir…