30 Kasım 2014 Pazar

Bu Pazar Sokaklardayım, Anlaşıldı !Sokakta yapılan sanatı seviyorum.Doğaçlama çıkan düşünceleri de.Tiyatroda Gratowski buna deneysel diyor.Bana göre herkes sanatçı olamaz,olmak zorunda değildir zaten.Ama herkesin kendisini ifade ediş biçiminin olması gerektiğine inanıyorum.bir fotoğraf çeksin,bir resim yapsın,hatta yapmasın ilgisi olsun sadece merak etsin sosyal medyayı bunun için kullansın.Herkes bir Yıldız Kenter olmasın herkes kendisi gibi olsun sahnede.Başkasının sözcükleri yerine kendi bedenini bulsun.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı 15.yıl Reklamında Sokak Sanatına dair ayrıntı hoşuma gidiyor.


İşte bu yüzden sokak sanatını önemsiyorum.Sokakta yapılan dansı ,müziği,tiyatroyu beğeniyorum.Sadece entellektüel aydın çevresi için sadece parası olanlar için değil o saatte sokakta olan çöpçü de o anı izlesin.Farkındalıklar diyorum ; sokak sanatı bana farkındalığın en yüksek ağrı eşiğini uyandırıyor.

                                                 Boğaziçi Caz Korosu bankaya giderse...


Bundan iki sene önce gittiğimde görmüştüm Kadıköy'de ne kadar çok vardı.Filmler görürüz.Ha bir de Hollanda'da Amsterdam 'da gençlerin çaldığını belgeselde görmüşümdür.
Şimdilerde Uşak'ta bile Mecburiyet Caddesinde görüyorum genç arkadaşları.Bazıları utangaç sıkılgan mır mır birşey dökülüyor dudaklarından.kimi küçük bir grubu oluyor,onlar daha rahat tabi.

DENİZ DOKU -SOKAK SANATÇILARI SERGİSİ 
İçimden onları rahatlatmak istiyorum.Gülümsüyorum.
herkes perdeli herkes sahneli oyun oynamak zorunda değil elbette.herkes haftanın belirli gününde o saatte gelemeyebilir de.kaç yaşında kadınlar var mesela,evli.İçlerinde istek var.Ama evli oldukları ve kocaları katılım sağlamadığı için içinde ukde kalanlar...Herkesin toplumda şikayet ettiği bir şeyler var.Herkes herkese oynuyor aslında.Niye bu şikayeti doğaçlama oynamasınlar ki...
herkes tahammülsüz herkes mutsuz herkes güvensiz olmuş birbirine karşı.Herkes korkar olmuş.
İşte bu yüzden sokakta yapılan sanatı önemsiyorum.Doğaçlama düşünceleri seviyorum.
çünkü fazla disiplin gerektirmiyor.Çünkü herkes disiplin sahibi olamıyor.

                                                                        *****

               
                                            SİYA SİYABEND-PARANOYA


Geçen gün bu konu üzerinde gece 2'ye kadar kafa yordum.Düşünüyordum.Sonra farklı müzikler aramaya başladım.Ordan burdan derken sokak müziği yapan SİYA SİYABEND ile tanıştım.haklarında fazla bir bilgi edinemedim ,ekşi sözlükte Sokak müziği yapıyor diye bilgi aldım.
Hayyam,Oğuz Atay anısına müzikleri var.

EKŞİ SÖZLÜK 'DE SİYA SİYABEND


Bu da son dakika golü.Bakayım daha neler var diyordum ki Estonya'nın Talin başkentinde Sokak Sanatları Festivali yapılıyormuş.Bu resmi görünce TIRINKK ! Bir girdim, ülke hakkında yazılmış bir blog postu gördüm.Bu fotoğraf da o blogtan alıntı.

Blogun sayfası belirteceğim linkte ,bence keyifli bir blog.
Süprizlerle Dolu Bir Ortaçağ Şehri : Talin için başlığı tıklamanız yeter !

Nerden nereyee geldim yine ,
Sevgiyle kalın...Yorum Gönder