10 Ekim 2012 Çarşamba

Yok uzun saç bana yakışır'mış yok koyu kestane olmalıymış saçlarım da....

Ne zamandan beri arkadaşlarım söylenip duruyordu :
-saçlarını uzat artık
-sana uzun da yakışıyor
- merak ediyorum uzun halini,
falan da filan da işte...Ben de bir heyecana geldim uzatmaya karar vermiştim..nerdeyse 4-5 seneden beri kısa saça alışmış bir insan için bu çok zor bir karardı...çünkü ben hiç belime kadar saçımı uzatmadım...Ama yeltendim.Niyetlerim oldu.Gerçekten iyi niyetliydim.Hatta özenmiştim aşağıdaki saç şeklini yapmak için...
Sağlıklı uzaması için,çirkin görünmemesi için saç kırıklarımı aldırdım.Saç bakımımı yaptırdım.
Ama zamanlaa... saçlarım uzadıkça ,şekil vermek güçleştikçe,bir gün yıkamasam 2. gün yıkamam gerektiği söz konusu olunca,iki gün yıkamayınca şekile girmiyor diye aynada kriz geçirme günlerim başladı. Zamanımı da çok harcıyorum.Çünkü saçlarım benim için önemli,nasıl göründüğü de..bir de beni fazla mı olgun gösteriyordu ne....
gel gitlerim başladı..her an kuaförüme uğrayıp adetim değilken bile 'şu an para yok.Sen kes yarın ben veririm' demeye bile razıyım.Çünkü çok zorda kalmadıkça borcu harcı sevmem.Yanımda varsa harcarım,yoksa aramam.
Ama bu öyle değil ki kardeşim...canım tatlı istiyor gibi saç kestirmek istiyor...Çatlak mıyım neyim :)
zaman zaman kestirmeye karar verirken 'yok be ,o kadar uzattım şimdi ,yeni de uçlarından aldırdım,sonra bak pişman olursun 'diye teselli ederken...meğer ben züğürt tesellisi yapıyormuşum...para yok ya yanımda şimdi..ilk parayı aldığım gibi soluğu kuaförde aldım...
zaman zaman da saç modellerine bakınıp duruyordum.Beğendiğim iki modeli telefonuma yükledim.Kuaförüme gösterdim,yakışır mı yakışmaz mı diye.Yakışır ,dedi. 'sana uzun saç gitmiyor' dedi.Ki,bunu diyen kuaför uzun saç meraklısı biri.Beni iyi tanıyan biri.Ee kuaförümden de onay almışım,durur muyum ben:)
Kestirdim ! Hem kuaförümün tabiriyle 'manyak' bir saç modeline !
saç kesimi bitene dek gözlerimi açmadım.heyecan dorukta.Kalbim güm güm atıyor ! İçimde kelebekler eşeyli eşeysiz ürüyor maşallah! Hani o baştan yaratılan kadınların heyecanını şimdi anladım.alt tarafı bir saç ama sanırsın ki estetik operasyona girdim !
bu arada kuaförüm murat ,çırak,bir müşteri merakla benim saç kesilişimi izliyorlar.
Murat gıcıklık yapıyor :
"bir gözünü aç,belki beğenmediğin olur " diyor ama ben güveniyorum kuaförüme.
"senin gibi hanım hanımcık biri neden bu saçı kestirir ,anlamıyorum abla " diyor .
gözümü açmam için iyi fitilliyor hani.Ama inadım inat bu anın mutluluğunu doyasıya çıkarmak istiyorum.Mutlu olmak istiyorum ! Mutluyum da !
Aynada saçımı gösterene dek gözlerimi açmadım.
En komiği neydi ama?
kuaförüm gözlerini aç dediği halde bile açamadım ,biliyor musunuz !
Bir açtım ki ,Aman Allahım !

Üstümdeki gömlek ,fular filan pek yaşlı görünüyorum.Ama okullara gidiyoruz diye biraz resmi giyiniyor tabi insan!
eve geldim.Kendime özgü kıyafetlerimi giydim.Bir baktım 'hayııır'  hiç de yaşlı durmuyorum!Uzun saçlı olunca daha olgun duruyormuşum daha ! Çok beğendim ! Aynaya gidip gidip bakasım geliyor hem:-))
Farkındayım kardeşim,bana kısa saç yakışıyor !Şimdiye dek envai çeşit saç modeli denedim.İnsanlar hep yakıştığını söyledi ! İşte bu ya işte bu !

Yok saçını uzat'mış ,yok yakışıyormuş ! Ben bilmem orasını.Ben bu halimle kendimi daha özgür,daha mutlu,daha özgüvenli olduğumu hissediyorum!
5 seneden beri sonbahar kızılı olan saçlarımın da artık koyu kestaneye mi dönüşse diyenler var..Bir kere dinledim..Yaramadı...Kimseyi dinlemiyorum...Ben böyle mutluyum...kızıl ve kısa !

Siz de insanlar öyle dedi diye kararlarırınızdan vazgeçiyorsanız..şunu iyi bilin...sizi sizden başkası bilemez...mutlu edemez...önce kendinizi mutlu edin...sizi siz olarak kabul ediyorlarsa onlar da mutludurlar...siz de mutlu olduğunuz için daha çok mutlu edersiniz insanları...Ama mutluluk kendi zihninizde,kalbinizde,benliğinizde,kendi alışkanlıklarınızla,ruhunuzla başlar....
ben böyle yaptım...Şimdi aynaya bakarken gerçek beni ve huzuru görüyorum....sanki gözlerimde tekrar çocuk oldum ben !!
Yorum Gönder