7 Ekim 2012 Pazar

Yemesin seni Balthazar ; Hehehehey Şanse Pazar !
Hehehehey..Hey...Hey De Hey !
Yine bir pazar günü radyo frekansları başında gelişimi dört gözle bekleyen muhterem dinleyicilerim,
hoşgeldiniz,sefalar getirdiniz !


Saatlerimiz  14 : 51 'i  gösterirken  sonbaharın renkleriyle ,aldatıcı güneşi ile yine programımızın başlangıcını an itibariyle vermiş oluyoruz !
Eee malum pazar bugün.Haftanın en son günü.Kimimiz ailelerimizle beraberken ,kimimiz oflaya puflaya mesai yapıyoruz,kimimiz tatilim ama ne fayda ,temizlik yapmam lazım diyorsunuz.Temizlik beni bağlamaz ,bağlasan kokmam deyip kendinizi dışarıya atanlardansanız o zaman size güle güle !  Otomobilinizde giderken bir yandan beni dinliyorsanız mersilerden bir demet sunuyorum...
Cazır cuzur ..ızk..bızk...cıs...cıstak...tak....Geldi mi demetlerim size ? :-))
Kıssadan hisse ne şekilde geçirirseniz geçirin bugününüzü, Mutlu Pazarlar hepinize!

Programımıza Yeni Türkü'nün Bulutlu Pazar şarkısıyla devam ediyoruz.
Şan..Şan..Şanse Paz...Paz..Ar..Pazar!
Bulutlarla kaplı pazar
Kaplı tıpkı gönlüm gibi
Gönlü bulutlu olanlar
Tanrım esirgeme onlardan ümidi

Yitirdim ben sevincimi
Böyle yağmurlu bir günde
Sevgilim gittin gideli
Aynı yağmur içinde ta derinde

Bağlar bugün kaderimi
Yağmurlu ıslak sokaklar
Hep sayıklarken ismini
Tanrım duysun şikayetim bugün pazar...


 Ah Tanrım ,Yeni Türkü beni her dinleyişimde mest eder böyle ! Pazar gününe yakışır bir şarkı değil mi:)Bugün pazar günü şarkılarını dinleyelim.Nasıl bulacağım bilmiyorum ama denemeye değer ,değil mi !
Pazar günleri sevmediğim günlerden biriydi bir zamanlar.Hele bazı şehirlerde,ilçelerde pazar günü katlanılmazdır.Pazar günü deyince hepimizde farklı çağrışımlar olur değil mi?Hadi bu hafta pazar gününün bizde ne uyandırdığını yazalım.Sansepazar'a twitlerinizi bekliyorum.4999'a ŞansePazar yazın Pazar gününün sizin için ne ifade ettiğini yazın.Değişen pazar hallerinizi yazın.
Yaz yaz yaz,Şanse Pazar'a yaz...Şebnem Ferah ile devam ediyoruz..Günaydın Sevgilim :-)


Lise yıllarımın enerjik şarkısı.Bayılıyorum bu şarkının enerjisine.Kıpır kıpır bir Şebo şarkısı..Pazar şarkısı..
Pazar gününün sizlerde ne çağrıştırdığını konuşuyoruz bu hafta.Twitleriniz gelmeye başladı.
NadideÖğütveren "Pazar benim için iki kat fazla ev işi yapmam demek,Haylaz olan oğlumun evi savaş alanına çevirmesi " demiş.
Bırakınız savaş alanı olsun,efendim.Bırakınız gelsinler,bırakınız geçsinler efendim.Bir gün de iş yapmayıverin.
Bir günde dinlenin.
ŞaşkınÖğütveren "Pazar demek kuş sesleri duymak yerine elektrikli süpürgenin sesini duymak demek,dırdır şikayet demek"
Aman Allahım ,olası bir aile faciası yaratmak üzereyiz.Kocası da karıştı bu muhabbete ! 
Kafaları çekelim.Sarhoş olalım.Nil gelsin.Biz de karambole karışalım .Sarhoşşş !   

  

Bu hafta Çanakkale Çocukları filmine gittim sevgili dostlar.Film zaman zaman Sırlar Dünya'sını anımsatsa da ,bazı sahnelerin çok uzun sürdüğünü düşünmeme karşın başarılı bir filmdi.Tüylerimi diken diken edecek şekilde görüntülerin olduğu film 3 yılda çekimleri tamamlanmış.Filmde Haluk Bilginer,Demir Demirkan,Yavuz Bingöl ,Rebekka Haas ve Sinan Çatin'in oğullarının oynadığı filmde acıtıcı savaş manzaraları görüyoruz.Sinan Çetin'in filmlerinden sonra limonata içmiş gibi hissediyorum....
Romeo ve Juliet izledim bir de bu aralar ben. Avustralyalı dahi yönetmen Baz Luhrman tarafından sinemaya uyarlanan bu modern versiyonunda kılıçların yerini, kılıç isimleri taşıyan silahlar alıyor.Günümüz Florida'sında geçen filmde Romeo (Leonardo DiCaprio) ve Juliet (Claire Danes), kentin iki düşman ailesinin çocuklarıdır. Trajik bir rastlantı sonucu iki genç birbirlerine aşık olurlar ve ailelerin savaşının ortasında bir kaçış bulmaya çalışırlar.Şimdiye dek gördüklerimizin dışında farklı bir çizgisi olan film ,Shaeskpare'nin asil dizeleriyle devamlılığını sürdürüyor film boyunca. 
Brave New Girl filminde de Geoges Bizet'in Carmen operasındaki Habanera şarkısını yorumlayışı hoşuma gitmişti.İsterseniz bu Habenera şarkısının nasıl günümüzce yorumlandığını dinleyelim
Kitaplar da okunma zamanına göre değişklilik gösteriyor,biliyorsunuz.Bir böyle sindire sindire okuyacağınız dolu dolu kitaplar oluyor, bir de böyle bir nefeste okuyabileceğiniz heyecanlı,akıcı kitaplar oluyor.Bazısı da kafanız dağılsın ,eğlence olsun niyetinedir hani.
Filmler de böyle değil mi? Bazı filmleri izlersiniz ,sadece son anı kalır zihninizde.Bazısı tekrar tekrar izlenmek ister.Bazı filmlerin içinde olmak istersiniz.Bazılarının sadece şovu,dansı,müziği ilginizi çeker.Kimi de merak için izlenir.Romeo ve Juliet'i bilirsiniz ama dur bakayım sinemaya nasıl yansımış dersiniz !
 Ben de Brave New Girl filmini izlerken keyiflenerek izledim.İçinde dans,sanat,müzik,şov olunca daha bir hoşuma gitti.Aynı keyfi sokak danslarının olduğu filmlerden de alıyorum.Sanırım ben şovu,iddiayı,görselliği seviyorum.Hele de tüm sanatın içiçe olduğu filmler ufkumu genişletiyor desem yalan olmaz !

Şimdi Zaz geliyor Prends Garde A Ta Langue geliyor.Dinliyoruz:)
 

Pazar günü ne çağrışımı yapıyor ,muhabbetinden vazgeçtim,görüyorsunuz.İnsan şöyle ağız tadıyla pazar muhabbeti yapamıyor bile ya.En iyisi Yalın ile Bit Pazarına gidelim soluğu kesmeden.Bit Pazarından bakalım neler alacakmışız :)


 
Hehehehey...Batan geminin malları bunlar...Bakın ne aldım size...Herkese bir şeyler aldım...Çam sakızı çoban armağanı...4999'a Şanse Pazar yazın ,hediyeler sizin olsun ! Rabbena hep bana demeyin,tüm bu hediyelerden nasiplenin,emi canlarım:-))
   Açın açın kollarınızı..Bakın nasıl tin tin geliyorlar...Ay yerim ben sizi...Nasıl ? Mutlu oldunuz mu !
Ne varmış içinde .Bana göstermediler.İçlerinde ne odluğunu bilmiyorum.Şu sarı paket söyleyecek gibi duruyor sanki.Durun siz şimdi; bu sırada siz Müşfik Kenter dinleyekoyun,

 

İstanbul'u dinliyorum /Gözlerim kapalı...dedi Orhan Veli.Müşfik Kenter seslendirdi o güzel yorumuyla..

Sarı kutu söyleyecek gibi durdu.Beni kandırdı:(  Ben de istiyorum dedim ama hiç oralı bile olmadı.Sağlık olsun !

Bakın buraları karıştırırken ne buldum.
Sevgi Soysal ne demiş :
"Ben kadının biriysem sevilmeliyim,
Sen bilmezsin güzel miyim,
En büyük güzelliğim senin bilinmezliğin,duymazlığın
-ya en boş damlalar gözlerimizde"

Ne güzel değil mi :-)
Yakın gelecekte evlenmeyi kafaya koyan arkadaşlara da The Godfather 1'de Don Corleone şunu söylüyor:
"Ailesiyle vakit geçrimeyen adam gerçek bir adam değildir "

Yakın bir geçmişte de birinden şunu duymuştum :
"Kiminle evlenirseniz evlenin,görgülü bir adamla evlenin"

İnsanlar ölmeyi pek planlamaz ama Batman filminde Joker ne diyor :
"Eğer öleceksen yüzünde bir gülümsemeyle öl"

Kısa bir reklam arasından sonra yine birlikte olacağız ...Çayınızı kahvenizi tazeleyin gelin hadi...Bisküviniz benden.Bu hafta tembelliğim tuttu.Hiçbir şey hazırlayamadım.Allah ne veriyorsa,paylaşırız.Eti Form bisküvilerin tadı güzel oluyor diye yanımda bulunduruyorum.Buyrun:)
Tuning ayarınızı sola çekin.Hah tamam oldu!
 

Malum kalabalığız .Ondan böyle çok eti Form aldım.Biri yer biri bakar,kıyamet ondan kopar.Şimdi biriniz kalkar ben rejimdeyim ,der.Biriniz diyabet hastasıyım der,Biriniz de bana alerji yapıyor der.Uğraşamam.Herkes buyursun yesin işte ! Bu arada Eti Form'un kampanyası ,çekilişi ,promosyonu var sanmayın. Çok çok şişkoyum da Eti Form bunları zayıflayayım diye de vermiyor.Şişko değilim ama bunlardan çok yersem şişmanlayabilirim ! O kadar reklamını yaptık,ee yapsın bir güzellik bu saatten sonra.Tiyatrocu insanız.Etimiz ne budumuz ne ,destek çıksanız ne olur ki :-) Sen bu kadar laf et,bir de çemkir,ohhhhh var mı böyle iş :)
Türk Hava Yolları
LÖSEV
Adidas
Hürriyet

Reklamları dinledik efenim.Önceden reklamlar çıkınca kanalı değiştirirdik.Son yıllarda artık reklamları da izlemeye başladık.Sanırım reklamcılık sektörünün anlayışı değişti.İyi de oldu aslında,onlar açısından.Çünkü ürünlerinin tanıtımın en etkin yapılacağı yer televizyon.Sevimsiz bir reklam yaptığınız an ,izleyici kanalı değiştiriyor.Reklam amacına ulaşmıyor.Şimdi bazıları, oldukça pratik. İki ürünü aynı reklamda sunanlar var mesela.Keşke benzer reklamlar olsa.Ariel reklamının yanında Vernel reklamı konsa,ardından Tefal ütü koysalar mesela...Hepsi de aynı reklamda olsa..
Annem Lösev 'in reklamını izlerken bana döndü : ' Bak aynı sen ' dedi.O kız da aynanın karşısında saçını kesiyor ya,hani. Annem sen daha kısa kesmiştin ,diyor.
Hayat ne garip değil mi,bir insanın hastalığı,bir çocuğun kanser oluşundan dolayı saçını kesmesiyle ; bir çcouğun muzipliği arasında sıkıştırıyor insanı.Bir insanın hüznü bir insanın hafızasında muzip bir anı olarak kalıyor..Bu da bir ironi değil midir?
İşte bu yüzden sanat,edebiyat,felsefe,psikoloji,sosyoloji ,ekonomi doğmamış mıdır !!!!

Grup Gündoğarken söylüyor Elimde Olsaydı...


"....İyi yalan söylemek zeka ister,doğruyu ise her budala söyleyebilir "
"Karpuzlar iki yüzlü meyvelerdir.Dışarıdan hepsi aynı görünür,insan ancak kestikten sonra şaşkınlık yaşar"
Rafik Schami -Dürüst Yalancı kitabından alıntı

Nerdeyse çoğu yazımda bu yazarın kitaplarına değiniyorum.Burdaki notlarımda kitaptan alıntılar okuyunca söylemeden geçemedim.Herkesin mutlaka tanışmasını istediğim yazarlardan.
Güya pazar şarkıları paylaşacaktım bugün.Bulamadım ki!
Haftaya pazar şarkıları listesi yapalım.

Sıcak bir sonbahardan döküldük.Yapraklarımız kızardı,sarı turuncu ,kırmızı...
Yavaş yavaş programımızın son dakikalarına yaklaşmışken
Tayfun Talipoğlu'nun dizeleriyle seslenmek istiyorum size :
                                       "Bir varmış bir yokmuş diye başlamayacak artık masallar bu ülkede
                                                       Hep varmış hep varmış da ,
                                                  bizim gözümüzden perde , yeni yeni kalkmış"Bu güzel havada yaslanın siz de koltuğunuza...Varsa ne güzel hamağınıza..Sevdikleriniz eşlik etsin bu eşsiz keyife...Pazar bugün..Pazarın en güzel keyfi sevdiklerimizle bir olmak değilmidir...Geç saatlere kadar süren özenle hazırlanılmış kahvaltı sofraları..Pazar gazeteleri dolu doludur hani..Her bir ek aile üyelerine dağılır...
Değiş tokuş yapılır..Beraber bulmaca çözülür....Akşama güzel yemekler pişer..Bir film konur hep beraber izlenir...Pazar...Şanse Pazar'ın sonuna geldik...Sevgiyle kalın ,gülümseyerek kalın...Haftaya yine Şanse Pazar'da görüşmek üzere....
                                             
Yalan Dünya dizisinde geçtiğimiz cuma günü esintilerini duyduğumuz Açılay'ın şarkısı vardı ,izleyenler bilir.Küçük Bir Öykü Bu,işte bu şarkı şimdi Zuhal Olcay'dan geliyor .
"Küçük bir öykü bu/Herkesin başından geçen/Hay Allah ne oldu dedirten/Gül gibi geçinip giderken"

                                Şan...Şan...Şan...Şanse..Pa..Pa...Paz..Pazar ! Şanse Pazar !
Yorum Gönder