25 Ekim 2012 Perşembe

Hayal Evim Mimi

Dedim ya bugün kulağını çok çınlatacağım diye,Biricit'in diye...
Yine günlerden bir gün.... 
Neyse lafı pek uzatmayayım Biricit beni mimlemiş hayal odam şeklinde. :-))
Ama bu öyle kolay bir mim değildi.Nitekim ilk ebru'da gördüğümde bu mim için beni affetmesini söylemiş,o da beni anlayışla karşılamıştı.Biricit de beni mimleyince 'bir kez daha denedim...

yok kafam gelmedi ! Biricit'e de beni affetmesini istedim.Belki tasarlayamadım dedim ama bu mimini kendimce yorumlayarak bu anlayışlı insanları cevaplamak istedim kendimce:-)
Program ince,ayrıntılı ,nerdeyse iç mimar ayrıntıları gerektiren,inceden inceye işlenecek bir hayal evi tasarım mimiydi.Ben de bu konuda son derece zayıfımdır hani,bu konularda:)

Şehrin merkezinde ama cadde üzerinde olmayan bir muhitte olabilir.Bir apartman dairesi  de olabilir  ama  mutlaka o evin  beni cezbeden özel bir tarafı olmalı.
Arka balkon olabilir.Kütüphanemin ve salonun kapısı buradan  açılabilir mesela:)

Pembe rengini ev dekorasyonunda yoğun olarak kullanmak istemem.Ama burdaki daha zarif  durmuş.
Kız ise pembe,erkek ise mavi dayatmalarına tamamen karşıyım.
Mutfak benim için çok önemli.stresli zamanlarımın antideprasan  ilacı. Açık renkler,vintaMutfağa geçince olur olmadık lezzetler,süprizler sunan ben, klasik müzik dinlemeyi  mutfağa çok yakıştırıyorum.Mozart'ın Amadeus'u mutfak için ideal :)
Eklemeden geçemeyeceğim,yuvarlak masa veya oval masa severim ben.Köşeleri olan şeyler beni cezbetmiyor,sınırlandırıyor.


Ön balkon.Antre de olabilir pekala. Oldukça şık ve sanatsal ve bohem  geliyor.Saat de Salvador  Dali yansıması uyandırıyor bende.Yeşil bitkileri açık mekanda seviyorum.Abartmamak koşuluyla;bir veya iki olabilir .Büyük yapraklı,kauçuklar veya fotoğrafta görünenler gibi.Burda en çok bayıldığım detaylardan biri de ,masadır:)Sandalyeler şimdilik idare edebilirler :) 

Yatak odası dediğin göz yormaz.Sakinleştirir.Eşyalar üstüne üstüne gelmez.hoş,bu özellik evin her odası  için geçerli.Bir zamanlar beğenip aldığınız ,kullanmadığınız her eşya ,bir gün sizin eşyaların kölesi haline getirebilir bence.

Bu salonda tuğla ve ahşap uyumunu çok beğendim.Tarzı biraz daha bana  uygun.

Ama bu salon da çok ferah duruyor.daha yüksek bir evde oturmazsam  ,camlarını silmekte  mahsur  görmüyorum.Bu ferahlık uğruna  severek silebilirim camları ,Kakılmışa soyunarak...Ama yükseklerde bir katta oturacaksak...Almayayım şekerim ben...Ferahlık da sizin olsun.Ben açık renklerle,aynalarla ,müziğimle ferahlatırım ortamı.  
İşte böyle sanatsal figürler olabilir,çok karıştırmamak şartıyla.Tablolar veya böyle küçük heykeller işte...

İşte bu ardiyenin düzenine bayıldım ben.Kışlıklar,tamirat gereçleri ,fazlalııklar koyulabilir buraya.Eee ben çok eşyayı sevmediğime göre ,burası hep düzenli olur.Ben onu kütüphane göre sınıflar,üzerine etiketler yapıştırırım.
Bu banyonun stili isteğime uygun bir nebze.Pencere kenarında  küvetin olması hoş bir detay ama  kullanış itibariyle duşa kabin uygulanabilir.Aslında ressamların tablolarından vitray,mozaik esinlemeleri olabilir.Doğal taş da olabilir.Yerler su geçirmeyen doğal görünümlü tahta olabilir.Küvet de ayaklı olabilir.Banyoya değil de odaya giriyormuş gibi..
Bu kısım bana hitap ediyor bir bakıma.Halı hariç.Ben halı seven biri olmadığım için  bu  sevimsiz ayrıntıyı (!)şimdilik teğet geçiyorum. Salonlarda kullanılan büfeler,gümüşlük denilen büyük nesneler ayağı böyle yüksekse banyoda değerlendirilebilir.Bornoz,havlu,saç bakım ürünü,kişisel bakım ürünlerinizin hepsini alacak ve bence oldukça şık görünecektir,yeni bir düzenleme yapıldığında.Mesela ben annemin gümüşlüğüne göz koymuş bulunmaktayım.

 Daha çok zevkimi yansıtan şeyler paylaşmak istedim. Her şeyden önce sağlık ve huzur tabi...İnsan mutlu olmayı bilirse her ev, bakım yapıldığında,zamanla güzelleşir...
Keşke evlerimize gösterdiğimiz inceliği ve güzelliği,kalbimizde ve zihnimizde gösterebilsek...O da oluyor...O da...Ben örneklerini görüyorum burda:) 
  
Yorum Gönder