1 Ekim 2012 Pazartesi

Ey Matematik ,Sesime Geeeel !

O kadar matematikten söz edeceğiz,Bir Cem Yılmaz'ın matematik komikliğine yer vermeyelim mi şimdi ?

Cık cık cık ;çok ayıp !

Yüce yarabbim sayısal zeka dağıtırken beni muaf tutmuş anlaşılan.Günlerce,aylarca,gecelerce,saatlerce kafamı meşgul eden matematik zırvasını yine geçemedim.Şemsiye tutmuşum dağıtırken,desem.
Bu kadarına şemsiye bile dayanmaz artık !Sanırım paratoner tutmuşum.
Bu kadar teknolojik hırsa ne gerek vardı. Matematik geleceğini bilseydim gökten ,herhalde güdülmüş şenpiliç gibi mangala koşardım. Sayısalım iyi olsaydı mangalda tavuk gibi ben de lezzetinden yenmezdim.

Genetik araştırmacıları bu yazımı okurlarsa ,beni denek olarak kullanabilirler her türlü.İlime ,irfana yardımım dokunacaksa hay hay ,hemen kullanabilirler DNA 'mı !
Şimdiden söyleyeyim bizim ailede sanatla,edebiyatla ,antin kuntin işlerden zevk alan ben varım.Matematiğe kafası ermeyen de benim.Bu yüzden acaba başka bir ailenin çocuğu olabilir miyim,diyorum bazen :))
Her söyleneni olduğu gibi kabul etmeyen,nedenini öğrenmek isteyen,anarşist ruhlu kızları da benim !


Sana bu konuda yardımcı olan yok mu derseniz...Oldu arkadaşlar ,olmaz mı ?Bir tek matematik öğretmeni bir erkek arkadaşım vardı bir zaman. Onun da mantığı ,insanlardan öğrendi,artık nasıl öğrenmekse 'insanlara kendini kullandırtmamaktı' Öğretmen olup kendini kullandırtmamak tamlamalarını onunla öğrendim. Sigarayla birlikte süt içen insan olarak insanlık tarihinde çığır açtı bence.

Bu matematik öğretmeni dışında arkadaşlarımın sayısalı iyiydi.Çoğu da sağolsunlar,kendilerini yetiştirmek için bana kendilerini feda ediyorlardı. Hem üniversite okuyorlar,hem matematik üzerinde hikayeler yazıyorlar,matematik dergilerini,kitaplarını takip ediyorlar,üstüne üstlük çocuklara sevdireceğiz diye oyunlar türetiyor ve onlara yardımcı oluyorlardı.Haklarını ödeyemem şimdi .Bilmediğim konuları onlarla öğrendim,konuları onlarla oturttum.Gelgelelim işlem yaparken artı ile eksinin çarpımında hatalar yaptığım için sonuçlar beklediğim gibi gelmedi.
Ben üzülmeyeyim diye de teselli ediyorlardı "üzülme,herkesin bir yeteneği var.Biz de senin yaptığını yapamıyoruz "diyorlardı.Ama matematik benim için artık sene kaybı demek !
Bazı iş yerleri,bu bayan çalışkan,işi benimseyen ,yetiştirilebilir,bilgili,kültürlü bilmem neli demiyor ki ,diploma soruyor.Tamam ,nice üniversitede okuyan hatta akademisyen olan arkadaşlarımız var ,senin eline su dökemez deyip beni pohpohluyorsunuz ama boşuna !Bu konuda boşuna çaba!


Neyse geçelim şimdi bunu :)

Artık buraya yazmayayım çünkü bazen zekamın süzme olduğundan dolayı şüphelerim var.Bana matematik öğretenin kırk yıl kölesi olurum kıvamına geldim.Atla desen o kıvamla fırına gireceğim o kadar yani !
Bana matematik öğretenin çoklu zeka ortamından haberdar olup sinema felsefe edebiyatla bana ilişki kurması gerekiyor çünkü ben dersimi hep öyle çalışırım .Yani onu da tiyatro sahnesi oyunlarıma benzetiyor ,öyle çalışıyorum .O an dersimi çalışırken bile bunlarla ilişkilendirince daha iyi anlıyorum.Yani senin bana burdaki ,x,y anlatımın filan tırıs geçiyor şekerim!
Bir de zaten temelden benim sorunum.Limitler,türevler filan değil.Basbayağı artıyla eksinin çarpımını bilmiyorum ben.İtiraf ediyorum !

Bana matematik anlatanlar diyor ki -İnanın valla övünmek için söylemiyorum ,doğam bu evvelden beri-en zor yeri yapıyorsun ama çözüme gidemiyor, en kolay yeri yapamıyorsun !
Sağol be,günaydın !Onu ben de biliyorum.Sen bana benim hakkımda bilmediğim şeyi söyle!
Eee,çözüme de gitmeyince doğru başlamış olmanın mantığı da yok yani:)Okul hayatımda da böyleydim ben.Herkesin çok kolay dediği sınavda zayıf notlar alırdım.
Zor dediği sınavlarda,sınav çıkışlarında kötü geçti diye zırlar,sınav sonucu açıklanıp da en yüksek notu alan ben olunca sınıfın moroz bakışına tutsak edilirdim!Ee haklılar ,ne diyeyim !

İşin en komiği matematik kadar çalışmadığım ,son bir saat kala çalıştığım dersten geçmişim.
Ben böyle zekamın içine...Silifkenin yoğurdu:-))

Kader yoldaşım ,her matematik sınavı çıkışında onunla  bir ufak rakı açmadığım kalmayan  arkadaşım Hale geçmiş.Bana kitabını verecek.O kitaptan çalışınca geçiliyormuşşş:-))
Benim gibi arkadaşlarından bir şeye istenmeye yezirgenen birine, kendiliğinden kitabını vermeyi teklif etmek ise Tanrı'nın bir lütfu!
İnsanları sevmekte haksız değilim galiba :-))
Çok kısmetli biri olduğumu söylemiş miydim ;)
                                      Buyrun size devletin matematik hesabı.Ali Poyrazoğlu karşınızda !
Yorum Gönder