17 Ekim 2012 Çarşamba

Bu Son Günlerde Ben...

Sezon açıldı bayanlar baylar ! Hem de ne açılma ! Bir yandan tanıtım bir yandan okul görüşmeleri bir yandan tiyatro oyunumuza başlamışken arada birde halledilmesi gereken ufak tefek programlar halledilmeye çalışılıyor.Tabi bunları yaparken hayat durmuyor,devam ediyor.Sizler yeni yazılar paylaşıyorsunuz,yeni mimler cevaplayıp ,bizi de mimliyorsunuz.Bu hengame içinde unutulmamak iyi bir şey tabi;ona lafımız yok.Ama bazen yetişmekte zorluk çekiyorum.

Bu sebeple bundan sonraki günlerde ajandama blog günlüğü de tutmanın vaktinin gelmiş olduğuna inanıyorum.Bloglar Mahallesine ,post mu gönderilecek;yaz şükriye !Biricit seni mi mimlemiş ,unutma,onu da yaz Şükriye ? Blogger arkadaşlar ne yazmış ,bugünlerde ne olmuş,oku Şükriye ! Bu hafta nelere değineyim mesela ,düşün Şükriye ! Bunalrı teeek tek not al Şükriye ! Sakla samanı gelir tatil zamanı diyerekten sözü şimdiye dek açıp açıp okuduğum kitaplara getirmek istiyorum.Başucu kitapları diyor bazıları bunlara.ben bilmem öyle başucu ayakucu kitabı ama dönüp dönüp bu kitapları okuduğum olur.

Bunlar bir zaman benim blog sayfamın sol tarafında ikamet ediyorlardı.artık blog yayınlarına yerleştiler.Statü değişikliği yaptık anlayacağınız :-))

Cemal Süreya-Bütün Şiirleri

Cemal Süreya'nın Üvercinka,Vakit Var Daha,8.10 Vapuru ve keşke bunun için sevseydim seni,dizeleriyle biten şiirleri yüreğimde bir iz bırakılasıdır.Var şiiri de benim için özeldir mesela...Bir sevgilimin bana okuduğundan mı...Nerdeee ,bize denk gelecek öyle ince ruh ! 

Geoges Politzer-Felsefenin Başlangıç İlkeleri

Georges Politzer'in öğrencisinin derste tuttuğu notlar .Zamanında yasaklanmış olan bu kitap felsefenin temel ilkelerini vermesi bir yana hayat üzerine bazı görüler de taşır.Hatta felsefenin terapide de etkin bir rol oynayacağının işareti konmuş burada.Felsefeye ilgi duyanlar için ilk adım olarak okuyabileceğiniz kitaplar arasındadır.

Halil Cibran-Ermiş

Çocuklar,evlilik,Toprak ve Bereket,Ölüm gibi daha bir çok konuyu şiir halinde yazan felsefe şairi.Lübnan asıllı Amerikalı şair filozof.Ölümüne kadar şiirlerini de ingilizce yazmıştır.

İvan Gançarov-Oblomov

Rus edebiyatının en önemli kült romanlarından biri.Edebiyatla yakından uzaktan ilginiz varsa ,hele hele Tutunamayanlar romanını okuduysanız Oblomov kavramıyla karşılaşırsınız.Oblomov bir karakterden ziyade bir simgedir bence.Döneminde çok yankı uyandırıran bu romanda kendimizden bir çok şey buluruz.
Lou Marinoff-Felsefe Terapisi

Politzer ve Marinoff.Adı üstünde felsefe terapisi.Her fırsatta dile getiririm.Kişisel gelişim kitaplarını sevmiyor ,psikoloji kitaplarına karşı da objektif bir bakış açınız varsa ve felsefeyle ilişkisi olduğunu çözümlemek istiyorsanız okumatyı deneyin derim.Okunması zevkli,akıcı,sıradışı bir kitap...  

Michael Ende-Momo

Günümüz dünya anlayışına büyüklere masal olarak yazılmış her yaştan okuyucu kitlesine sahip olabilecek bir kitap.Masalsı ,fantastik bir kitap.Küçük Prens kitabını sevenler bu kitabı da beğenerek okuyacaklardır.ben ki zaten Kabalcı Yayınevi'nin kitaplarını da özgün,güzel,akıcı,öğretici,felsefi edebiyat niteliğinde buluyorum.


Michel Zevaco-Pardayanlar

Bu kitabı okuyacaksanız Tüm Zamanlar Yayıncılıktan okuyun.Tutup da Erko Yayıncılık'ın cep romanı gibi çıkardığı seriden okumaya kalkışmayın.Hem seriyi şaşırırsınız hem aynı etkiyi alamazsınız.Bir tarih kitabı ,Ortaçağ tarihi ,Mediciler bundan daha iyi ,keyifli anlatılmazdı !Kalın bir roman ama ,abartmıyorum 1,5 günde bitmezse ben Şükriye değilim ;o kadar ! Oblomov gibi,karakterden çok simgeye dönüşmüş şahsiyet Pardayanlar :)

Oğuz Atay-Tutunamayanlar

Okunması zor,anlaşılması zor bir kitap.bu kitabı 2 günde bitirdim diyen bir insana şimdiye rastlamadım.Duyarsam da temkinli bakarım.Nasıl okudu ,diye. Bu kitabı okuyanlar bana dönsünler lütfen:)

Rafik Schami-Dürüst Yalancı

Bu yazarın neredeyse tanıtım menajeri gibi bir şey oldum.Okuyun ,okuyun ,okuyun ! Beğenmezseniz ,ben Şükriye değilim ! doğu edebiyatı okumuyorsanız bile okumaya başlayacak ve seveceksiniz bile...

Tagore-Aşka Çağrı

Güzelim aşk şiirlerinin Kalküta'lı şairi...Seviyorum seni...Bağışla beni sevgilim...

Şanselize Bulvarı'na Dökülen Manşetler :

Bu arada Tüyap Kitap Fuarı  başlayacakmış ,17-25 Kasım tarihleri arasında açık olacakmış.İstanbul'da oturanlar,İstanbul'a yakın oturanlar,olmadı uzakta oturuyorum ama bunun için ayarlarım diyenler için haber vereyim dedim.

Bu ay Notos Öykü aldım yine.Bir zamanım olduğunda küçük kupleler halinde paylaşmak istediğim şeyler var...

Bu arada Erol Günaydın'ı da kaybetmişiz...Güzel izler bıraktı Üstad...Toprağı bol olsun...

Bir defter daha kapattık.Olursa ne alâ ,olmazsa pekala dedik.Biz yapacağımızı yaptık.Eski bir gönül hikayesi başlamadan The End :)

Okullarda tiyatromuz 3 gündür devam ediyor.Bayrama kadar tam hız devam ediyor...

Bugünlerde deli damarım atıyordu ki.... Neyseki saç kesimim bu damarı pıhtılaştırmadı.Şimdilik sakinim...Şimdilik herşey yolundaymış gibi davranmaya çabaloyorum:)

Son Söz : 

Hafta sonuna değin kendinize iyi davranın...Hafta sonu ziyaretlerimde hepinizle tek tek kucaklaşmak dileğiyle... sevgiyle kalın.....

Yorum Gönder