3 Mayıs 2012 Perşembe

Mutfak Kaçamağı

Ne zaman gergin, ne zaman sıkıntılı olsam mutfağa girip soğuk salata,garnitür,aperatif meze gibi yiyecekler yaparken buluyorum kendimi. Karnım aç olsun olmasın keyif için salata yiyenlerden biriyim.Bu işi bir terapi olarak ciddiye alıyor ,sanattaki özgün yaratıcılığımı yiyeceklerde de kullanmaya devam ediyorum.

Biri değişik bir soğuk yemek mi hazırladı. Aynı lezzeti tutturana kadar onu yaparım .Baktım artık,elimin ayarı tuttu.O soğuk yemek üzerinde binbir türlü çeşitlemeler yapabilirim.

Zaten laf aramızda Cemal Süreya'nın 'Keşke bunun için sevseydim ' ile biten tüm şiirlerine kendimce çeşitlemeler yaptığım gibi:-))

Bunlardan bir tanesi aşağıdaki gece çeşitlemem :

deseydin yok diye yanımda para
bir ekmek koparırdık ekmeğin kenarından
ağzımda gevreyen kenarın gibi
çıtır tarafı yanağımı keserdi
keşke bunun için sevseydim seni

Neyse siz anladınız beni .Anladınız anladınııız:-) Ben bu konuda daha fazla sözcük sarfetmeyeyim o halde .

Kıssadan hisse yine gergin olduğum bir hafta ,eve de erken gelmişim .Ben şimdi mutfağa girip şöööyle soğuk bir aperatif hazırlamam mı...Hazırlarım...Sonra onun için kollarımı sıvamaz mıyım....Sıvarım .

Kırmızı lahanayı  ince ince doğrayıp tuzla ve biraz limonla ovdum...

Laf aramızda ovdurdum anneme.çünkü onlar rengini salınca elin mor mor oluyor.Annem kıyamadı ellerimin mor olmasına;)
Sonra 2 havucu rendenin küçük tarafından rendelemem mi....Rendeledim.  Dereotu ve maydanoz kıydım.Hepsini karıştırdım.Sonra bir kenarda da bir diş sarmısakla iki çay kaşığı kadar mayonez ile sarmısaklı yoğurt hazırladım mı sana....Üzerine dereotu ve kırmızı pul biberle süsledim mi al sana ,harika bir salata....Sizin damak tadınıza hitap eder mi bilmem .Kendim yapmış da övünmüş gibi olmayayım .....Amaaa tam da ağzımıza layık olmuş ki, salatadan bir kaşık kadar kalmadı. O anda uydurduğum bu basit salatayı şefin menüsü ( ! )ne koyuyorum.

Siz de deneyip üzerine bir değişiklik yaparsanız paylaşın. Telif hakkından değil canııım,benim de aklıma gelmeyen bir şey olmuştur,siz de paylaşın,ben de yapayım diye...Yoksa buncağızcık şeyden telif melif almam....Afiyet bal şeker olsun :-)))